ARKADAŞLIK VE DOSTLUK…

02.01.2022
İsmim Münevver Azerbaycan Türk Halkı vatandaşıyım. Nahcivan Özerk Cumhuriyetinde yaşıyorum. Eğitim Hayatıma Nahcivan devlet üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisi olarak devam ediyorum. Aynı zamanda enerjiye inanan bir karakterim. Okumayı, yazmayı, araştırmayı, öğrenmeyi, çalışkan ve disiplinli olmayı seven birisiyim. Boş zamanlarımda kendimi iyi hissettirecek ve insanlara faydalı olacak şeyler yapmayı tercih ediyorum. Okumanın insan ruhunun temel gıdası olduğuna inandığım gibi yazmanında tesiri olduğuna inanıyorum çünkü milyonlarca cümleler içinden sadece bir kelimin bir insan hayatına nasıl ve ne derecede tesir ettiğine inandığım gibi aynı zamanda şahit oldum.

ARKADAŞ VE DOSTLUK NEDİR BİLİRMİSİNİZ?

Arkadaşlık Ve Dostluk :

ARA REKLAM ALANI

Düşündünüz mü hiç, bir insan için diğeri ne anlam ifade eder? Mesela bir insan diğer insanın kaderi, arkadaşı, dostu veya ailesi olabilir. Yani müşterek olan şu dünyada insan bir elmanın diğer yarısı gibidir. Hayatımızın içerisinde öncelikle ailemizi tanırız ya sonra? Sonradan hayatımıza dahil olan insanlar ile tanışabiliriz veya bir şekilde tanışmışta olabiliriz. Tanıdık olarak birçok insan vardır hayatımızda ama asıl mesele bundan sonrası bir tık fazlası “ arkadaşı ” ötesi  “ dostu ” ifade eder.  Peki neden arkadaşlık bir tık? Dostluk ise çok ötesidir? Bu iki kavram arasındaki temel farkı hiç düşündünüz veya fark ettiniz mi?  Öncelikle bu soruları cevaplayalım.

Doğduğumuz günden beri hayatımıza birçok insan girip çıkar ve o insanlar çevremizi meydana getirir. Çevremizi oluşturan bu insanların bize daha doğrusu kalbimize yakınlık derecesi aynı değildir. Arkadaşlık ve dostluk kavramları arasındaki temel fark burada ortaya çıkar. Arkadaş dediğimiz kişi veya kişiler herkes olabilir. Arkadaşlık dostluğa nispeten daha genel bir kavramdır. Kısacası arkadaş yabancıların en yakınıdır. Bu yüzden arkadaşlığın sınırları vardır. İşte ilişkinizde bu sınırlar varsa eğer arkadaş yoksa dostsunuz demektir. Çünkü dostluk sınırların ötesinde bir şeydir. Sadece sınırların değil, maddiyatın, cisimlerin, hatta ve hatta hayatın ötesinde bir şeyi ifade eder. Dostluk yaratılışta, ruhlarda saklı bir sırdır aslında. Bu öyle bir sır ki her kesin çözemediği, aklının eremediği bir sırdır. Dostluk iki kişinin bakışında, gülüşünde, düşüncesinde, fikrinde saklıdır. Misal dostunuza derdinizi anlatmaya gerek kalmaz. O anlar zaten bir bakışınızdan, duruşunuzdan, hatta nefes alışınızdan, jest ve mimiklerinizden. Dost insanın ikinci ‘Ben’idir. İnsanı her kes güldüre bilir ama her kes mutlu edemez, herkes anlayamaz. Arada ki fark burada ortaya çıkıyor. İşte tam da bu yüzden tek gülüşünle gülen, tek gözyaşınla seninle ağlamayı becerendir dost. Başın sıkışınca yanına gittiğin, yanında olmasa da varlığını hissettiğin, varlığına şükür ettiğindir dost. Dostluğunuz yanında mesafelerin, yılların anlamsız kaldığı insandır dost. Bu yüzden dostu olmayana gurbettir bu dünya. Bu yüzden iyi bir dost bu dünyada insanın başına gele bilecek en iyi mucizedir diyerek yazımı sonlandırmak istiyorum. Hepinizin kendi mucizesine kavuşması dileğiyle… Şimdilik hoş çakalın

REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
29 Haziran 2022
4 Aralık 2021
22 Haziran 2022
11 Mayıs 2022
27 Ağustos 2022
8 Haziran 2022
27 Temmuz 2022
1 Haziran 2022
4 Mayıs 2022
25 Mayıs 2022
6 Temmuz 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.