Alarko holding kime ait

23.04.2024
Alarko holding kime ait
 • 2 Eylül 1927 tarihinde İstanbul’da doğan Alarko Holding Kurucu Ortağı İshak Alaton, 1942 yılına kadar Şişli Terakki Lisesi’nde okudu.

  1946’ da Saint Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, askerliğini 1947-1948 yıllarında yedek subay olarak Polatlı Topçu Okulu’nda yaptı.1951 yılında İsveç’e giderek, iş hayatına Motala Lokomotif Fabrikası’nda kaynak işçisi olarak başladı. Bir yıllık kaynak işçiliği sırasında gece kurslarına giderek teknik resim öğrendi ve aynı fabrikada teknik ressam olarak iki yıl daha çalıştı.

  Alarko Holding Kurucu Ortağı İshak Alaton, Dr. Üzeyir Garih ile birlikte Karaköy’de Vefai Han’da küçük bir yazıhanede Alarko Kolektif Şirketi’nin kuruluşuna imza attılar.

  1954 yılı başında Türkiye’ye dönen İshak Alaton, aynı yıl Dr. Üzeyir Garih ile birlikte Karaköy’de Vefai Han’da küçük bir yazıhanede Alarko Holding’in nüvesini oluşturan Alarko Kolektif Şirketi’nin kuruluşuna imza attı. 1954 yılında, Dr. Üzeyir Garih ve İshak Alaton’dan oluşan Alarko Holding’in iki kişilik kadrosu, apartman kaloriferi tesisatçılığı hizmeti ile Türk sanayi dünyasındaki ilk adımı gerçekleştirdi.

  1973 yılında Alarko’nun halka açık bir Holding olmasından beri üstlendiği Alarko Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 15 Mayıs 2015 tarihinde Alarko’yu birlikte kurduğu merhum Dr. Üzeyir Garih’in oğlu Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Garih’e devrederek “Alarko Holding Onursal Başkanı” unvanını aldı.

  Türkiye Sosyal ve Ekonomik Etüdler Vakfı (TESEV) ve Açık Toplum Vakfı kurucularından olan İshak Alaton, İsveçce, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmekteydi.Ayrıca, İsveç “Birinci Sınıf Kuzey Yıldızı Nişanı” ve “İspanya Kraliyet Sivil Liyakat Nişanı” sahibi olan İshak Alaton, 1998-2012 yılları arasında Güney Afrika Cumhuriyeti İstanbul Fahri Başkonsolosluğu görevini üstlenmişti.

  1958 yılında İsveç’ de Margarete von Proschek ile evlenen İshak Alaton, iki çocuk, üç torun sahibiydi.
ARA REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.