ORTAKLIĞIN ÇALIŞMASINI ENGELLEYEN AZINLIĞIN ORTAKLIKTAN ÇIKARILMASI

03.06.2022
ORTAKLIĞIN ÇALIŞMASINI ENGELLEYEN AZINLIĞIN ORTAKLIKTAN ÇIKARILMASI

TTK.m.208 satın alma hakkından bahsetmektedir. Buna göre, hakim şirket, doğrudan veya dolaylı olarak bir sermaye şirketinin paylarının ve oy haklarının en az yüzde 90’ına sahip ise, azlık şirketin çalışmasını engelliyor ,dürüstlük kuralına aykırı davranıyor, fark edilir sıkıntı yaratıyor veya pervasızca hareket ediyorsa hakim şirket azlığın paylarını satın alarak onları, ortaklık ilişkisinin dışında bırakabilir. (Satın alınan azınlık payları borsa değeri üzerinden satın alınacağı kanunda belirtilmiştir.) Ancak maddede bahsi geçen şirketin çalışmasını engellemesi hali, dürüstlük kuralına aykırı davranması hali, fark edilir sıkıntı yaratma ve pervasızca hareket etme halinin söz konusu olup olmadığına genel kurulun ortak kararı gerekecektir. Genel kurul mahkemeden bu şartların varlığı halinde zarara sebebiyet veren ortağın, ortaklıktan çıkarılmasını talep edebilir.
Ayrıca TTK.m.616/ı bendi, bir ortaklığın kendi paylarını iktisabını farklı düzenlemiştir. Buna göre müdürün şirketin kendi paylarını iktisabı konusunda yetkilendirilmesi veya böyle bir iktisabın onaylanması genel kurulun yetkisine bırakılmıştır. Genel kurul bu yetkiyi müdüre tanımış ise bunun kararını verecek olan müdürdür, eğer bu yetkiyi tanımamış ise müdürün yapacağı işlemin geçerliliği ortaklığın onayına bağlı olacaktır.

ARA REKLAM ALANI

Avukat Gizem GONCE

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Avukat Gizem Gonce, lise eğitimini Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Halen Kültür Üniversitesi Özel Hukuk programında Miras Hukuku alanında tez çalışmalarını yürütmektedir. İstanbul Üniversitesi AUZEF Sosyoloji Bölümü'nde eğitimine devam etmektedir. Uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen yerli ve yabancı hukuk bürosu ve şirketlerinde çalışarak birçok hukuki problemin çözümünde tecrübe kazanmıştır. Marsh & McLennanbünyesinde hukuki danışmanlık departmanında stajyer avukat olarak çalışmıştır. Avukatlık ruhsatını 2016 yılında alan Avukat Gizem Gonce, uzun bir süre Deniz Ticaret Hukuku, Şirketler Hukuku, İş Hukuku alanlarında faaliyet gösteren çeşitli hukuk bürolarında avukatlık yapmış olup akabinde Av. Gizem GONCE, Eren& Gonce Hukuk Danışmanlık Bürosu’nun Kurucu Ortağıdır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Uzmanlık alanları; Deniz Ticaret Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Sigorta ve Tazminat Hukuku, Fikri ve Sınai Haklar Hukuku, Aile Hukuku ve Ceza Hukuku’dur. Uyuşmazlıkların dava yolu ile çözümünde taraf vekili olarak görev yapmaktadır. İş ve trafik kazaları sonucunda tazminata ilişkin hukuki ihtilafların çözümünde yerli ve yabancı müvekkillere Türk Hukuku ve uluslararası hukuk kapsamında danışmanlık hizmeti vermektedir.Uzlaştırmacılık eğitimini tamamlamış olmakla birlikte aynı zamanda, noterlik belgesi de bulunmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.