Tüketicilerin Aldatıcı Reklamlara Karşı Başvuracağı Hukuki Yollar Nelerdir?

Siz değerli okuyucularıma bu yazımda tüketicilerin aldatıcı reklamlara karşı başvurması gereken hukuki yolların neler olduğu konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

28.11.2021
Tüketicilerin Aldatıcı Reklamlara Karşı Başvuracağı Hukuki Yollar Nelerdir?

Reklamlarda bir malın belirli özelliklere sahip olduğu ya da sahip olmadığı belirtilmekte ise; bu durumun bir vasıf vaadi olduğu kabul edilerek oluşan noksanlıkların malın ayıplı olduğu gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.
Tüketici bedelini ödeyerek aldığı mal veya hizmetten fayda sağlamayı amaç edinmiş olup, satıcı yüksek kar elde etmeyi amaçlamıştır. Ancak tüketicinin satın almak istediği mal veya hizmetler hakkında doğru ve açık ulaşılabilir bilgi ihtiyacı her zaman bulunmaktadır. Şayet, tüketici satın aldığı mal veya hizmetten beklediği yararı ve faydayı görememesi durumunda bir daha aynı mal veya hizmeti almaktan imtina etmektedir. Bu şekilde sonuçların oluşmaması için hukuka aykırı reklamlara karşı tüketicinin korunması ve bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Reklamların tüketicinin haklarını ve menfaatlerini korumakta yeterli olmadığı durumların varlığı halinde hukuki yollara başvurulması elzemdir. Reklam kurulu, düzenlenen reklamları denetleyerek tüketicinin korunmasına ilişkin gerekli gördüğü önlemleri almakta ayrıca reklamların tüketiciyi yanıltıcı etkisinin olmaması için saha çalışmaları yapmaktadır. Reklam Kurulu, yalnızca düzenlenen reklamların tüketiciyi aldatıcı etkisi olup olmadığını incelemekte ve yayımına onay vermektedir. Tüketicinin zararlarının karşılanmasına yönelik hukuki bir yaptırımı söz konusu değildir. Hukuku aykırı olduğu tespit edilen reklamlar Reklam Kurulu’nun yaptığı denetleme sonucu yayından kaldırılmaktadır. Reklam Kurulu resen inceleme yaparak tüketicinin doğrudan ya da dolaylı olarak reklamlardan oluşabilmesi muhtemel zararlarını önlemeyi amaçlar. Reklam Kurulu eğer düzenlenen reklamın hukuka aykırı ve tüketiciyi yanıltıcı olduğuna kanaat getirirse, reklamı yayımdan kaldırabileceği gibi ayrıca reklamdaki aldatıcılığın giderilerek yayımına devam etmesine de karar verebilmektedir. Reklamın düzeltilerek yayımına devam etmesi de reklamın durdurulması yaptırımı gibi ancak yeni tüketicilerin etkilenmesini önleyici nitelik taşımaktadır. Reklam Kurulu tarafından ayrıca idari para cezası da verilmektedir.

ARA REKLAM ALANI

Avukat Gizem GONCE

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Avukat Gizem Gonce, lise eğitimini Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Halen Kültür Üniversitesi Özel Hukuk programında Miras Hukuku alanında tez çalışmalarını yürütmektedir. İstanbul Üniversitesi AUZEF Sosyoloji Bölümü'nde eğitimine devam etmektedir. Uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen yerli ve yabancı hukuk bürosu ve şirketlerinde çalışarak birçok hukuki problemin çözümünde tecrübe kazanmıştır. Marsh & McLennanbünyesinde hukuki danışmanlık departmanında stajyer avukat olarak çalışmıştır. Avukatlık ruhsatını 2016 yılında alan Avukat Gizem Gonce, uzun bir süre Deniz Ticaret Hukuku, Şirketler Hukuku, İş Hukuku alanlarında faaliyet gösteren çeşitli hukuk bürolarında avukatlık yapmış olup akabinde Av. Gizem GONCE, Eren& Gonce Hukuk Danışmanlık Bürosu’nun Kurucu Ortağıdır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Uzmanlık alanları; Deniz Ticaret Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Sigorta ve Tazminat Hukuku, Fikri ve Sınai Haklar Hukuku, Aile Hukuku ve Ceza Hukuku’dur. Uyuşmazlıkların dava yolu ile çözümünde taraf vekili olarak görev yapmaktadır. İş ve trafik kazaları sonucunda tazminata ilişkin hukuki ihtilafların çözümünde yerli ve yabancı müvekkillere Türk Hukuku ve uluslararası hukuk kapsamında danışmanlık hizmeti vermektedir.Uzlaştırmacılık eğitimini tamamlamış olmakla birlikte aynı zamanda, noterlik belgesi de bulunmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.