e
sv

Hamilelik ve Klinik Pilatesin Önemi

15 Eylül 2022 13:04

Gebelik ve Egzersizin Önemi

Gebelik, hem anne adayının hemde anne adayının karnındaki bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek sebebi ile kadınlarda fiziksel, hormonal, psikolojik değişikliklerin yoğun olarak gözlemlendiği uzun ve ciddi bir süreçtir.
Bu dönemde gerek anne adayının sedanter bir yaşam sürmemesi gerek hamilelik sürecini fiziksel açıdan konforlu halde geçirmesi gerek ise doğum sırası ve sonrasında rahat bir yaşama devam etmesi için alanında uzman fizyoterapist eşliğinde egzersiz yapmasının önemi çok büyüktür.
Bu süreçte Anne adayının vücudunda oluşan değişikliklere hızla uyum sağlayabilmek, gebelikte oluşabilecek problemleri en aza indirmek amacıyla riskli bir hamilelik geçirmeyen gebelerin kişiye özel ve hamileliğe göre düzenlenmiş egzersiz reçetesi ile klinik pilates egzersizleri’’ni yapması oldukça faydalıdır.

Kimler Hamile Pilatesine uygun adaylardır?
Anne adayları, doktor onayı almak şartıyla ilk trimesterin bitimiyle birlikte 12-16. hafta arasında egzersiz programına başlayabilirler.Seans sıklığı anne adayı detaylı kas,iskelet sistemi muayenesinin ardından ihtiyacına ve değerlerine uygun bir şekilde devam edilecek programlarla doğuma kadar egzersiz eğitimlerine devam edebilirler. Bu eğitim bireysel egzersiz programları olarak planlanabileceği gibi, aynı gelişim sürecine sahip olan gebelerde grup egzersizi de planlanabilir.
Bu dönemde egzersizin şiddeti, süresi ve sıklığı dikkatle planlanmalıdır. Gebeliğin kadın vücudunda yarattığı değişiklikleri bilen ve buna göre egzersiz programını planlayan bir fizyoterapistle çalışmak gebelere sağlıklı ve güvenilir bir hamilelik dönemi sunar. Doğum sonrasında oluşabilecek postüral problemlerin önüne geçer.
Gebelikte düzenli ve uygun klinik pilates egzersizlerinin yapılması neler kazandırır?
Vücut farkındalığı artan gebenin normal doğum sırasında yapması gerekenleri algılaması kolaylaşır

Abdominal kaslar kuvvetlenir. Böylece bebeğin taşınması kolaylaşır. Bel-boyun ağrı şikayetleri en aza indirilir

Omurganın nötral dizilimi korunur.
Ağrıyı azaltır.
Doğum sonrası vücudun toparlanmasını hızlandırır.
İçerdiği nefes kontrolü sayesinde doğumda nefes kontrolünü kolaylaştırır, daha rahat ve kolay bir doğum ortamı yaratır.
m sonrası vücudun toparlanmasını hızlandırır.
Kuvvetlenen sırt ve kol kasları doğum sonrası bebeğin taşınmasını kolaylaştırır. Emzirme kaynaklı oluşabilecek boyun ağrılarının önüne geçer
Bu sebep ile
fizyoterapist eşliğinde yapılan Klinik Pilates egzersizleri, konforlu bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlayıp, doğum sürecini ve doğum sonrası toparlanmanızı kolaylaştıran yararlı ve güvenli bir egzersiz modelidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Hamilelik ve Klinik Pilatesin Önemi