ÖN YARGI

04.12.2021
İsmim Münevver Azerbaycan Türk Halkı vatandaşıyım. Nahcivan Özerk Cumhuriyetinde yaşıyorum. Eğitim Hayatıma Nahcivan devlet üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisi olarak devam ediyorum. Aynı zamanda enerjiye inanan bir karakterim. Okumayı, yazmayı, araştırmayı, öğrenmeyi, çalışkan ve disiplinli olmayı seven birisiyim. Boş zamanlarımda kendimi iyi hissettirecek ve insanlara faydalı olacak şeyler yapmayı tercih ediyorum. Okumanın insan ruhunun temel gıdası olduğuna inandığım gibi yazmanında tesiri olduğuna inanıyorum çünkü milyonlarca cümleler içinden sadece bir kelimin bir insan hayatına nasıl ve ne derecede tesir ettiğine inandığım gibi aynı zamanda şahit oldum.

Önyargı nedir?

ARA REKLAM ALANI

Önyargı başkalarına karşı ördüğümüz duvarlardır. Öyle duvarlar ki, gerçek de olanı görmemizi engeller. Başka bir tabir ile önyargı başkalarını tanımadan onlara karşı tavır almaktır. Peki bu doğru bir şey mi diye sorarsanız eğer sizlere cevabım “kesinlikle hayır” olur. Çünkü her insan gizli bir kutudur. Zira o kutuda faydasız şeyler de olabilir veya tam aksine büyük bir hazinede olabilir. Hiç kimse gözünün önünde olan bir hazineyi kaçırmak istemez fakat bazen yıkamadığı ön yargıları yüzünden farkında bile olmaz. İşte tam da bu sebepten önyargılı olmaktan kaçınmalıyız.

Peki hangi insanlar önyargılıdır veya değildir?

Kendi dünyasının ve yaşamın biraz bile farkında olan biri önyargılı olamaz. Böyle insanlar hayatın herkes için aynı olmadığını, dış görünüşün iç dünyamızdan bağımsız olduğunun farkındadırlar. Herkesin aynı çevreye sahip olmadığını ve herkesin aile ve düşünce yapısının farklı olduğunu anladıkları için önyargılı değillerdir. Önyargılı insanlar genelde dar düşünce yapısına sahip insanlardır. İnsanları kendi kafalarına ya da dış görünüşlerine bakarak yorumlar ve düşüncelerinin de doğru olduğunu savunurlar. Bazen de insanları tavırlarından dolayı suçlarlar. Hem de neden böyle davrandığını, geçmişini, başına gelenleri bilmeden yargısız infaz yaparlar. Unutmayalım ki, suçlamak kolaydır ama yaşamak zordur hem de yaşamadığın bir olayı anlamak daha da zordur.

Bazen de söylerler “ben olsaydım” diye ne kadar da yanlış bir söz aslında onun yaşadıklarını yaşamadan, onun çevresine sahip olmadan, ne yaşadığını bilmeden “ben olsaydım ” diye söylemek. Belki de tüm bunları onların yerine siz yaşasaydınız şimdiki siz olmayabilirdiniz. Bu yüzden Tanrı bize empati duygusunu vermiş İnsanları bir az da olsa anlamak için. Her kesin yaşadığı kendine zordur. Hiç kimsenin yaşadığını bilmeden yargılamak doğru değildir. Bence bu da bir tür önyargıdır.

Peki, önyargılarımızdan nasıl kurtuluruz?

İnsanlara karşı duvarlarımızı kaldırırsak, hikayesini bilmediğimiz insanları eleştirmekten vazgeçersek, bir az da empati kurmayı becerebilirsek bence önyargılarımızdan kurtulabiliriz.

Şimdilik hoş çakalın, her zaman anlayışlı, önyargısız, ince düşünceli ve naif insanlarla karşılaşmanız dileği ile…

 

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
1 Haziran 2022
6 Temmuz 2022
27 Temmuz 2022
22 Haziran 2022
4 Mayıs 2022
27 Ağustos 2022
11 Mayıs 2022
8 Haziran 2022
29 Haziran 2022
25 Mayıs 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.