e
sv

ÖN YARGI

04 Aralık 2021 23:48
avatar

Münevver Əliyeva

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Önyargı nedir?

Önyargı başkalarına karşı ördüğümüz duvarlardır. Öyle duvarlar ki, gerçek de olanı görmemizi engeller. Başka bir tabir ile önyargı başkalarını tanımadan onlara karşı tavır almaktır. Peki bu doğru bir şey mi diye sorarsanız eğer sizlere cevabım “kesinlikle hayır” olur. Çünkü her insan gizli bir kutudur. Zira o kutuda faydasız şeyler de olabilir veya tam aksine büyük bir hazinede olabilir. Hiç kimse gözünün önünde olan bir hazineyi kaçırmak istemez fakat bazen yıkamadığı ön yargıları yüzünden farkında bile olmaz. İşte tam da bu sebepten önyargılı olmaktan kaçınmalıyız.

Peki hangi insanlar önyargılıdır veya değildir?

Kendi dünyasının ve yaşamın biraz bile farkında olan biri önyargılı olamaz. Böyle insanlar hayatın herkes için aynı olmadığını, dış görünüşün iç dünyamızdan bağımsız olduğunun farkındadırlar. Herkesin aynı çevreye sahip olmadığını ve herkesin aile ve düşünce yapısının farklı olduğunu anladıkları için önyargılı değillerdir. Önyargılı insanlar genelde dar düşünce yapısına sahip insanlardır. İnsanları kendi kafalarına ya da dış görünüşlerine bakarak yorumlar ve düşüncelerinin de doğru olduğunu savunurlar. Bazen de insanları tavırlarından dolayı suçlarlar. Hem de neden böyle davrandığını, geçmişini, başına gelenleri bilmeden yargısız infaz yaparlar. Unutmayalım ki, suçlamak kolaydır ama yaşamak zordur hem de yaşamadığın bir olayı anlamak daha da zordur.

Bazen de söylerler “ben olsaydım” diye ne kadar da yanlış bir söz aslında onun yaşadıklarını yaşamadan, onun çevresine sahip olmadan, ne yaşadığını bilmeden “ben olsaydım ” diye söylemek. Belki de tüm bunları onların yerine siz yaşasaydınız şimdiki siz olmayabilirdiniz. Bu yüzden Tanrı bize empati duygusunu vermiş İnsanları bir az da olsa anlamak için. Her kesin yaşadığı kendine zordur. Hiç kimsenin yaşadığını bilmeden yargılamak doğru değildir. Bence bu da bir tür önyargıdır.

Peki, önyargılarımızdan nasıl kurtuluruz?

İnsanlara karşı duvarlarımızı kaldırırsak, hikayesini bilmediğimiz insanları eleştirmekten vazgeçersek, bir az da empati kurmayı becerebilirsek bence önyargılarımızdan kurtulabiliriz.

Şimdilik hoş çakalın, her zaman anlayışlı, önyargısız, ince düşünceli ve naif insanlarla karşılaşmanız dileği ile…

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

ÖN YARGI