sv

SEVGİ:

04 Mayıs 2022 02:38
SEVGİ

Sevgi, beş harften meydana gelen kelime aslında. Oysa ne büyük anlamları vardır demi duyunca bile içimizi ısıtmaya yetiyor. Bu kelimenin güzelliği, masumluğu, içtenliği, onarıcı ve büyüleyici özellikleri vardır. Aynı zamanda sevgi ekseriyetle bir merhemden daha çok iyileştirme özelliğine sahiptir. Bilge bir doktora sormuşlar: En iyi ilaç nedir? Sevgi demiş, peki işe yaramazsa demişler, o zaman dozu artırın demiş.

Sevgi işte tam da böyle bir şey. Her şeye etki etmekle yetinmeyip aynı zamanda çok ta geniş bir kavram olma özelliğini taşıyor. Allah sevgisi, Anne sevgisi, hayvan/doğa sevgisi, çocuk sevgisi, sevgiliye olan sevgi… Her biri ayrı güzel bu sevgilerin ve hepsi gerekli aslında. Hepsinin yeri ayrı ve çok özel. Çünkü aynı zamanda sevgi demek merhamet, huzur demektir. Sevgi o kadar güzel bir şey ki, içinde olduğu her şeyi güzelleştiriyor,

Mesela: “Seni Seviyorum” duymak kadar, söylemek te insana mutluluk, huzur veriyor aslında en azından benim için öyle.  İki kelime aslında ” Seni ” ve ” Seviyorum ” kelimelerinden türemiş çok basit gibi görünüyor. Lakin içerisinde birçok şeyi barındıran geniş muhteviyatlı bir cümle. Nasıl mı? Bilmem belki de saçmalıyorumdur fakat en azından şu garip dünyada saçmala hakkımı kullanmak istiyorum bunu da elimden alamazsınız ya…

Mesela ” Seni Seviyorum ” diye söyleyince aslında seni istiyorum, sana ihtiyacım var, sana muhtacı, sana sadakatim sonsuz, sana güveniyorum vs. Gibi birçok cümleyi söylemiş oluyoruz. Saymakla bitmez belki herkesin ekleyeceği veya eklemek istediği bir şeyler mutlaka vardır.  Çünkü sevgi evrensel bir dildir ve her kesin sevgisi başkadır.

Mesela ” Seni Seviyorum ” diye söyleyince aslında huzurum, mutluluğum, gülüşüm, heyecanım vs. gibi şeyleri de barındıran iki kelimeden türemiş bir cümledir.

Hani derler ya dile kolay belki mukayese kabul etmez ama bu cümle görünüş itibarı ile yani maddi olarak çok basittir. Hayatımızda her şeyin maddi bir tarafı olduğu gibi birde manevi tarafı vardır yani görünmeyen tarafı. Aslında her ne kadar dile kolay olsa da yüreğinde olmayan bir şeyi kalbinde hissetmediğin bir şeyi yani manevi olarak yaşamadığın herhangi bir şeyi her ne kadar basit görünse de söylemesi zordur ” Seni Seviyorum ” demek de bunlardan birisi sadece. Bunun için bu cümleyi söylemekten önce hissetmek lazım.

Mesela ” Seni Seviyorum ” demenin farklı usulleri ve yöntemleri vardır. Yani illaki ona Seni Seviyorum demezsin onun mutlu olduğu bir şeyi yapmakta ona ” Seni Seviyorum ” demektir aslında. Kalın giyin üşütme demek te, yemeğini zamanında ye demekte, o bundan hoşlanmıyor diye bilmekte seni seviyorum demenin en güzel şeklidir.

Gördüğünüz gibi sevgiyi göstermek çok ta zor değil. İki kelimeye de sığa biliyor dünya kadar anlam. İki küçük jeste de diyebiliriz. Unutmayın hissetmek kadar hissettirmek te önemli ve unutmayın hayat kısa, günler geçici bu denli kirli bir dünyada masum kalmanın en güzel yoludur sevgi. Sevginizi içinizde tutmayın, onu sahibine bağışlayın. Aynı zamanda yaptığınız her şeye sevgi ile yaklaşın. İstediğiniz her şeyi önce sevin, çünkü sevmediğiniz bir şeyi hayatınıza çekemezsiniz.

Bir şey eklemeden de geçemeyeceğim: “her sevgi masum değildir. Her sevgi içten değildir, her seni seviyorum cümlesinin altında sana sadakatim sonsuz yatmaz, her şeyi mahvetmeyi beceren insanoğlu sevginin bile sahtesini bulmuştur. Ama siz siz olun! sevgi gibi masum bir duyguya sahtelik katmayın.” Şimdilik hoş çakalın, sevgi dolu bir hafta dilerim hepinize…

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI