ALGORİTMA:

İsmim Münevver Azerbaycan Türk Halkı vatandaşıyım. Nahcivan Özerk Cumhuriyetinde yaşıyorum. Eğitim Hayatıma Nahcivan devlet üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisi olarak devam ediyorum. Aynı zamanda enerjiye inanan bir karakterim. Okumayı, yazmayı, araştırmayı, öğrenmeyi, çalışkan ve disiplinli olmayı seven birisiyim. Boş zamanlarımda kendimi iyi hissettirecek ve insanlara faydalı olacak şeyler yapmayı tercih ediyorum. Okumanın insan ruhunun temel gıdası olduğuna inandığım gibi yazmanında tesiri olduğuna inanıyorum çünkü milyonlarca cümleler içinden sadece bir kelimin bir insan hayatına nasıl ve ne derecede tesir ettiğine inandığım gibi aynı zamanda şahit oldum.

Algoritma diye söyleyince aklımıza ne veya neler geliyor? Peki algoritma hakkında bilgimiz var mı? Algoritma mantığımız ile alakası var mı?

ARA REKLAM ALANI

Bugün siz değerli okurlar için algoritma hakkında yazmak istedim. Çünkü yaşadığım, gördüğüm, şahit olduğum olaylar karşısında insanların akıl ve mantık çerçevesinde davranışları ve tutumlarının neticesinde böyle bir karar verdim.  Aslında algoritmanın tanımına baktığımız zaman tanımlayıcı ve açıklayıcı şekilde söylemek gerekirse algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Fakat algoritma diye söyleyince hemen hemen hepimizin aklına muhtemelen matematik ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesi aklımıza geliyordur. Buraya kadar yazdığım ve anlatmak istediğim tamamen bilimsel ve ilmi alandaki algoritmanın tanımlaması. Peki insanoğlunun yani bizlerin algoritması nedir?

Biz insanların algoritması ise doğduğumuz, büyüdüğümüz, yaşadığımız yani tamamen bağlı olduğumuz etnik köken ve yaşadığımız çevreyle alakalı. Açıkçası algoritma sorunlar ve problemler karşısında meydana çıkar. Bazı insanlar ileri derece sabit fikirli bildiğinden şaşmaz.  Yani dünyaya at gözlüğü ile bakanlar diye sınıflandırıyoruz bu tür insanları. Bu türlü insanların mantıklı bir algoritma ile uzakta yakından alakası olmadığını rahat bir şekilde anlayabiliriz. Bu tür insanlardan genelde uzak durmakta fayda olduğunu savunuyorum ve teorimi sonuna kadar savunuyorum.

Peki biz insanlarda algoritma nasıl olmalı? Ve Ne yaparsak yapalım fark etmeksizin hayatımızda mantıklı yani algoritmamızı kullanarak yapmamızı şiddetle tavsiye ediyorum. Hayatımızın her alanında büyük veya küçük problemlerle karşılaşabiliriz.

Örneğin sınav esnasında kalemimizin ucunun bitmesi, internetten sipariş ettiğimiz herhangi bir ürünün istediğimiz şekilde gelmemesi, okula veya işimize geç kalmamız gibi durumlar günlük hayatta karşılaşabileceğimiz problemlere birer örnektir. Önemli olan ise algoritmamızı tanımlamak ve tamamlamaktır. Bir problemi tanımlama, nedenini açıklama, çözümü için alternatif yolları belirleme ve bu yollar arasından en uygun olanı uygulama süreçlerinin tamamı problem çözme, sorun giderme olarak adlandırılır.

Algoritma, bir problemi çözmek için gerekli yolun basit, net ve belirli bir sıraya göre tasarlanmış hâlidir. Hayatımızda illaki matematik veya bilgisayar bilimine münhasır diye bir kısıtlama yoktur.  Yapmamamız gereken tek şey kelime ve anlamlarını anlayıp hayatımıza uygun bir şekilde, mümkün olduğunca  entegre etmeliyiz.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
11 Mayıs 2022
4 Mayıs 2022
1 Haziran 2022
22 Haziran 2022
8 Haziran 2022
25 Mayıs 2022
27 Ağustos 2022
4 Aralık 2021
29 Haziran 2022
6 Temmuz 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.