Her Yönüyle Polikistik Over Sendromu

07.01.2022
Her Yönüyle Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu   çoğunlukla adet düzensizliği , vücutta tüylenme ve sivilcelenme ile kendini gösteren , yumurtalarda çok sayıda küçük kistlerin görüldüğü bir kadın hastalığıdır. Genellikle adet dönemi başlangıç yaşlarında ortaya çıkan bu hastalık , ileriki dönemlerde çözülebilir bir kısırlık durumuna dönüşmektedir. Polikistik over oluşumunda rol alan en önemli etken insülin direnci ve obezite olarak bilinmektedir. Bu hastalığı daha çok obez veya aşırı kilolu kadınlarda görmekteyiz. Bazı zayıf ve kilo problemi olmayan hastalarda da polikistik over sendromu görülse de , birçoğunda altta yatan insülin direnci veya gizli diyabet tesbit edilmektedir.

ARA REKLAM ALANI

Polikistik over sendromu olan hastalarda adetler arası dönemde uzama, aylarca adet görememe gibi sorunlar görülmektedir. Vücutta özellikle çene , karın , göğüs arası , uyluk içleri gibi erkeklerde tüylenmenin belirgin olduğu yerlerde sert ve koyu renkte kıllanma artışı oluşmaktadır. Hastaların bazıları gidilen lazer epilasyon merkezlerinin tavsiyesi ile hekime başvurmaktadır. Yine yüzde oluşan sivilcelenme ve saç dökülmesi şikayetleriyle gidilen cilt hastalıkları uzmanlarının yönlendirmesiyle hastalar kliniklerimize gelmektedir.

Bilinen aksine polikistik overin olması  yani yumurtalarında çok sayıda küçük kistlerin oluşması , polikistik over sendromu olduğu anlamına gelmemektedir. Polikistik içeren bir yumurtanın , adet düzensizlikleri veya tüylenme artışı gibi diğer yan bulguların eşlik etmesi ile bir sendrom durumu oluşturmaktadır. Polikistik overi olan ve başka bir şikayeti olmayan hastalarda yapılması gereken izlem ve kilo kontrolü sağlamaktır. Hastaların çocuk sahibi olmak istediği dönemlerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak gerekli tedavilerle başarılı bir gebelik elde edilebilmektedir.

 

Polikistik over sendromu olan hastalarda ise, adet düzensizlikleri , tüylenme artışı gibi ek şikayetlere göre tedaviler düzenlenmektedir. Doğum kontrol hapları bu şikayetlerde kullanılan en temel ilaçlardır. Burada akılda tutulması gereken konu ise , hastaların tavsiye üzerine veya branşı olmayan hekimlerce yazılan doğum kontrol haplarının kullanılmaması gerektiğidir. Tüm doğum kontrol hapları içerik bakımından ve kullanım alanı açısından birbirlerinden farklıdır . Her doğum kontrol hapı birbirinin aynısı değildir. Polikistik over sendromu olan hastalarda insülin direncinin kırılması ve bu yönde tedavilerin planlanması son dönemlerde önem kazanmıştır. İnsülin direncini kıracak ve birçok şeker hastasında kullanılan ilaçlar , polikistik over hastalarında güvenle kullanılmaktadır. Yapılacak fiziksel egzsersiz de fazla kilolalara ve altta yatan insülin direncine çözüm olacaktır. Tüylenme artışı şikayetleri için de yine kullanılacak doğum kontrol hapları ve bölgesel lazer epilasyon uygulamaları etkili olacaktır.

Son olarak polikistik over sendromu çaresiz ve çözümsüz bir hastalık olmadığı bilinmelidir. Kalıcı bir kısırlık durumu yaratan bir hastalık hiç değildir. Hekiminize başvurmanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dilerim.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Kadın Hastalıkarı ve Doğum Uzmanı 14/04/1988 iskenderun doğumluyum İlköğretim ve lise dönemim iskenderunda geçti Lise öğrenimimi Türkiyenin en başarılı lisesi İstiklal Makzume Anadolu Lisesinde tamamladım. Çocukluk hayalim olan doktorluk mesleğinin ilk adımını Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak attım . 2006-2013 yılları arasında tıp fakültesi eğitimini derece ile tamamlayarak tıp doktoru ünvanını aldım . 2013 senesinde kısa süreliğine doğduğum şehir olan iskenderunda acil hekimliği yaptım 2014 senesinde yine en çok istediğim kadın hastalıkları ve doğum branşı için Ankara Dr Sami Ulus Kadın Hastalıkları Çocuk Sağlığı Eğitim Araştırma Hastanesinde kadın doğum asistanlığına başladım. 2018 senesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olarak Diyarbakır / silvan ilçesine atandım . Burada 2,5 sene çalıştıktan sonra görevimden ayrılarak Diyarbakır Özel Diyarlife Dağkapı Hastanesinde çalışmaya başladım . Hala bu kurumda görev yapmaktayım . İlgilendiğim konular arasında vajinal estetik , laparaskopik kapalı cerrahi teknikleri , yüksek riskli gebelik yönetimi ve doğal doğumun sağlanması olarak sıralanabilir .
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.