Psikolog Ayşe Özyürek’ten Deprosyana Dair

21.11.2022
Psikolog Ayşe Özyürek’ten Deprosyana Dair

Psikolo Ayşe Özyürek depresyon hakkında pek bilinmeyen üç bilgiyi açıkladı.

ARA REKLAM ALANI

1.Depresyonlu olmak için belirli bir sebebe ihtiyaç yok.Depresyon dendiği zaman yakın zamanda yaşanmış açık bir yara tramvatik bir olay akla gelebilir ancak depreson çok daha köklüdür.

2.Depresyon her zaman üzgünlük durumu değildir. Neşe mutluluk heyecan ve umut gibi duyguların eksikliğinde ortaya çıkabilir.

3.Depresyon hemen bitmez.İyileşme aşamalıdır,iyileşmek zaman alır.Hem iyi hemde kötü günleri içerir.

https://youtube.com/watch?v=uPUEL18iEcs

Hayatımız boyunca deneyimlediğimiz bazen anlık bazen de uzun süreli üzücü olaylar depresyona sebep olabilir. İnsanlar depresif hastalıklar geliştirdikleri zaman, kendilerine yönelik suçlamalar yapabilirler. Aynı zamanda, fiziksel belirtiler göstermeleri de oldukça yaygındır. Örneğin, hiçbir nedeni olmasa da herhangi bir fiziksel ağrı hissedilebilir. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Depresyonda olan bir insan uyumakta zorluk çekerken, bir diğeri tüm bir gün uyuyabilir. Bazı insanlarda düşünce ve hareketlerde yavaşlama görülürken, bazılarında durmadan ayak sallama ve elleri kıpırdatma gibi hareketlilikler görülebilir.


Belirtiler
Depresyonun temel belirtileri arasında yoğun bir keder duygusu ve keyif alamama olsa da hiçbir belirti tek başına depresyon tanısı konulması için yeterli değildir. Tanı konulabilmesi için birçok belirtinin aynı anda ve en az iki hafta boyunca devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca kişiden kişiye farklılıklar görülebilir. Örneğin bazı insanlarda belirli aralıklarla yaşanırken bazı insanlarda yıllar boyu depresyon görülebilir.
En az 5 belirtinin birlikte görülmesi gerekmektedir;
• Çok az veya çok fazla uyumak,
• Hareket ve düşüncelerde yavaşlama ya da hızlanma,
• Kilo kaybı veya yeme alışkanlıklarında değişiklik,
• Enerji kaybı, düşünme ve karar almada zorluk yaşama, • Ölüm ya da intihar düşünceleri, suçluluk hissi.


Nedenleri
Sosyal faktörlerin depresyonla ilişkisi vardır. Hayatımız boyunca deneyimlediğimiz bazen anlık bazen de uzun süreli üzücü olaylar depresyona sebep olabilir.
Farklı kültürlerde farklı nedenler ve belirtiler ortaya çıkabilir. Örneğin kuzey kutbuna yakın ülkelerde günışığına daha az maruz kalındığı için daha fazla depresyon görülürken, balık tüketiminin fazla olduğu ülkelerde daha az depresyon görülmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.