Karınız Anneniz Değil, Kocanız Babanız Değil

Prof. Uzm. Yaşam Koçu

İLİŞKİDE ERKEKLERİN ANNE, KADINLARIN BABA ARAYIŞI
EMİNİM Kİ HER BİRİMİZ BU ARAYIŞ İÇERİSİNDE OLAN BİRİLERİ İLE KARŞILAŞMIŞ VEYA BU ARAYIŞA SAHİP OLAN BİRİLERİNE ŞAHİT OLMUŞUZDUR SOHBETLERİMİZDE. BİRÇOK İLİŞKİNİN BAŞLAMA VE BİTME SEBEPLERİNDEN BAŞLICASI OLSA DA, BİRÇOĞUMUZ BU DURUMUN BİLİNCİNDE DAHİ DEĞİLİZDİR. NEDEN Mİ ?

HER BİREY YETİŞME EVRESİNDE KENDİSİNE EN AZ BİR TANE ROL MODEL SEÇER. GEREK KENDİ BENLİĞİ İÇİN, GEREK KARŞISINDA Kİ İNSANI VE İNSANLARI ŞEKİLLENDİRMEK İÇİN ERKEK VE KADIN İLİŞKİLERİNDE ROL MODEL OLARAK ALDIĞIMIZ KİŞİLER ÖZELİKLE ANNE, BABA MODELLEMELERİDİR KARAKTER VE DAVRANIŞSAL OLARAK. BİREY BELLİ YAŞAMSAL EVRELERİ TAMAMLADIKTAN SONRA, YETİŞKİNLİK DÖNEMİNDE ÖZELİKLE İLİŞKİLERİ İÇERİSİNDE, GEÇMİŞTEN GELEN MODELLEME OLGUSU İLE HAYATINDA YER VERDİĞİ VEYA VERECEĞİ BİREYİ ŞEKİLLENDİRMEYE İHTİYAÇ DUYAR.
BU İHTİYAÇ DUYMA NETİCESİNDE İLİŞKİ BAŞLAR, GELİŞİR DEVAM EDER VEYA SONLANDIRILIR. SONLANDIRMA DURUMU KARŞI TARAFIN İHTİYAÇ DURUMUNU KARŞILAYAMAMA VEYA EKSİKLERİNİN ÇOK FAZLACA GÖZ ÖNÜNDE TUTULMASINDAN DOLAYI BELİRGİN BİR ŞEKİLDE SÖZ KONUSU EDİLİR.
MAALESEF BİRÇOK İLİŞKİ BU VE BENZERİ NEDENLERDEN DOLAYI BİTMİŞTİR. ERKEKTE VEYA KADINDA SÖZ KONUSU OLAN BU DURUM BİREYLERİ NEGATİF OLARAK ETKİLEMEKLE BERABER YAŞAM KALİTELERİNİ DÜŞÜRÜP, GEÇMİŞE DAİR BİR YAŞAM TARZI İLE HAYATLARINA DEVAM ETTİRİR.

BABAM GİBİ SAHİPLEN, ANNEM GİBİ SEV…

HER KADIN BABASINA HAYRANDIR VE KAHRAMANI OLARAK YAŞAM BOYU ONU KENDİ İÇİNDE KORUR VE HER ERKEK ANNESİNE KARŞI FAZLACA SEVGİ BESLER VE SEVİLMENİN NE DEMEK OLDUĞUNU ANNE İLE İDRAK EDER VE SEVME, SEVİLME ALGISINI ANNEDE KEŞİF EDER VE TANIMLAR.
BU DURUM BİRÇOK İNSAN İÇİN GEÇERLİ OLAN BİR DURUMDUR. ÖZELİKLE İLİŞKİLERDE SEÇİLEN ROL MODELDEN ALINAN SEVGİ, SAYGI, HOŞGÖRÜ, İLETİŞİM, HİS, HİSSETME, HİSSETTİRME, ANLAYIŞ VE BENZERİ TEMEL KAVRAMLAR KİŞİLERİN KENDİLERİNİ DAHA GÜVENDE, DAHA SEVİLEN, DAHA DİKKATE ALINAN, DAHA SAYGI GÖREN ALGISINI OLUŞTURUR.
BU TEMEL KAVRAMLAR KİŞİNİN KENDİSİNE OLAN İNANCINI VE ÖZGÜVENİNİ HER ZAMAN TAZE TUTAR, GÜÇLÜ KILAR.

İŞTE SORUN TAM OLARAK BURADA BAŞLIYOR !

KADIN VEYA ERKEK DIŞA DÖNÜK OLARAK ANNE, BABA MODELLEMELERİ NETİCESİNDE KENDİ ÖZ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNDEN UZAKLAŞARAK, DİĞER İNSANLARA KARŞI OLAN VİZYON, BAKIŞ AÇISI VE İNSANLARI SAHİP OLDUKLARI İLE KABUL ETMEKTE ZORLUK ÇEKER VE HER DEFASINDA KIYASLAMAYA VEYA EŞİTLEME NOKTASINA KENDİ KENDİSİNİ GETİRİR.
BU NOKTADAN SONRA İSE SÖZ KONUSU OLAN İLİŞKİDE PROBLEMLER YAVAŞ YAVAŞ HİSSEDİLİR HALE GELEREK İLİŞKİYE ZARAR VERMEYE BAŞLAR. KARINIZ ANNENİZ DEĞİL, KOCANIZ BABANIZ DEĞİL !

YUKARIDA OKUDUKLARINIZA DAİR KIRINTILAR VEYA BENZETMELER HAYATINIZDA SÖZ KONUSU İSE, KENDİNİZİ DİNLENDİRİN VE İLİŞKİ YAŞADIĞINIZ BİREYİ NASIL DEĞERLENDİRDİĞİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN, ÖZEL HAYATINIZDA Kİ KİŞİ DE BİR BİREY, BİREY OLMAKLA BERABER KENDİSİNE AİT OLAN YARATILIŞINDA VERİLEN DUYGU, DÜŞÜNCE VE DAHASI GİBİ İNSANİ DONANIMA SAHİP AYNI SİZİN GİBİ…
EVET HİÇ KİMSE BİR ANNE VEYA BABA GİBİ OLMAZ VE OLAMAZ AMA ÖZEL HAYATINIZDA Kİ, KİŞİDEN ONLAR GİBİ DAVRANMASINI, ONLAR GİBİ SEVMESİNİ, ONLAR GİBİ KORUMASINI, ONLARI GİBİ BİRÇOK ŞEYİ TOLERE ETMESİNİ BEKLEMEYİN…
YETİŞKİN OLDUĞUMUZU UNUTMADAN, SEVGİ, SAYGI, DUYGU, DÜŞÜNCE KAVRAMLARIMIZI KARIŞTIRMADAN, HERKESİ SAHİP OLDUĞU ROL İLE KABUL EDEREK HAYATLARIMIZA DEVAM EDERSEK HİÇBİR İLİŞKİMİZDE SORUN YAŞAMAYIZ.

ARA REKLAM ALANI

BİR BABA’DAN ANNE SEVGİSİ KADAR SEVGİ GÖREMİYORSAK, BİR EŞ’TEN BABA SEVGİSİ SUNMASINI BEKLEMEMELİYİZ.
BİR BAŞKA KADINDAN ANNE SEVGİSİNİ NASIL Kİ HİSSEDEREK ALGILAYAMIYORSAK,
BİR EŞTEN ANNE SEVGİSİ SUNMASINI İSTEMEMELİYİZ.


SEVGİLERİM İLE

UĞUR KILIÇ
REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.