İlişkimde Sorun Var

Prof. Uzm. Yaşam Koçu

BAZEN DOĞRU İNSANI BULMAK İÇİN, BAZEN CİDDİ BİR İLİŞKİ OLUŞTURMAK İÇİN, BAZEN DE İLİŞKİNİN GERÇEKLİĞİNİ İDRAK EDEBİLMEK İÇİN HER BİRİMİZ HAYATLARIMIZDA SON İLİŞKİMİZE GELENE KADAR İKİLİ İNSAN İLİŞKİLERİNDE BULUNUYORUZ.
ÖZEL HAYATLARIMIZA DAHİL ETTİĞİMİZ VEYA DAHİL ETMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ BİREYLERLE İLETİŞİMİ KORUMAYA ÖZEN GÖSTEREREK EVLİLİK İLE SONLANDIRANA KADAR BU ARAYIŞ VEYA TAMAMLANMA SÜRECİ DEVAM EDİYOR İKİLİ İLETİŞİMLERİMİZDE. TANIŞMA, OLUŞMA, GELİŞME VE TAMAMLANMA DÖNGÜSÜ İÇERİSİNDE DEVAM EDEN SÜREÇLER SONRASINDA İSE HİÇ BEKLENMEDİK ZAMANLARDA, BEKLENMEDİK SORUN VEYA PROBLEMLER İLE KARŞI KARŞIYA GELİYORUZ HEM DE HİÇ UMMADIĞIMIZ ZAMANLARDA. PEKİ AMA NEDEN BÖYLE ANSIZIN SORUN VEYA SORUNLAR KARŞIMIZA ÇIKIVERİYOR.
BİRÇOK İLİŞKİ TEMELİNE SEVGİYİ ALIRKEN, BİRÇOK İLİŞKİ İSE TEMELİNE DAHA FARKLI KAVRAMLARI ALARAK OLUŞTURULUYOR.
FEDAKÂRLIK, KURTULUŞ, KAÇIŞ, ÇIKIŞ, MANTIK, DÜŞÜNCE, GELECEK KAYGISI, GEÇMİŞİ PERDELEME, ANI KURTARMA VE MADDİ OLANAKLARI İYİLEŞTİRME OLGUSU İLE KARŞILIKLI VEYA TEK TARAFLI OLARAK (amaç aldatmacalı) OLARAK İLİŞKİLER BAŞLIYOR, İLERLİYOR VE BİTİYOR.

İLİŞKİLERDE YAŞANAN TEMEL SORUNLAR


İLETİŞİM KÖKENLİ SORUNLAR,
FEDAKÂRLIK TEMELLİ SORUNLAR,
SINIR ÇİZEMEMEK VE SINIRSIZLIĞA DAYALI SORUNLAR,
DEĞERSİZLİK VE DEĞER KAVRAMINDAN UZAKLAŞMA İLE ALAKALI SORUNLAR,
BENLİK VE KENDİCİLİKTEN UZAK OLMAYA DAYALI SORUNLAR,
GÜVEN VE ÖZ GÜVEN EKSİKLİĞİ İLE ALAKALI PROBLEMLER,
KISKANÇLIK TEMELLİ SORUNLAR,
VARSAYIMA DAYALI PARANOYAKLIK DURUMLARI,
EŞ DEĞER TUTULMA VEYA KIYASLANMALAR İLE ALAKALI SORUNLAR,
YUKARIDA Kİ VE BENZERİ BİRÇOK SEBEBE DAYALI OLARAK BİRDEN FAZLA SORUN SÖZ KONUSU OLABİLİYOR İLİŞKİLERDE. ÖZELİKLE ÇİFTLER ARASINDA İLETİŞİME DAYALI SORUNLARIN ÇOK FAZLA OLDUĞU EN BELİRGİN SORUNLARIN BAŞINDA YER ALMAKTA.

İLİŞKİMDE İLETİŞİM SORUNUM VAR DİYORSANIZ;

ÖNCELİKLİ OLARAK KENDİNİZİ İRDELEMENİZİ SİZDEN TAVSİYE EDEBİLİRİM GERİYE DÖNÜK OLARAK. HANGİ DURUMLARDA, HANGİ KONULARDA NEDEN İLETİŞİM KURMAKTA VEYA KENDİNİZİ İFADE ETMEKTE ZORLANIR HALE GELİYORSUNUZ.

ÇİFTLER ARASINDA HER ZAMAN BİR TARAF DAHA FAZLA FEDAKÂRLIK EDER HALDEDİR VEYA FEDAKÂRLIK EDER HALE GELİR. SİZDE İLİŞKİNİZDE FEDAKÂR OLAN TARAFSANIZ İLK KONTROL ETMENİZ GEREKEN YER İSE, SEVGİ, SEVİLME, SEVMEK OLMALIDIR.

HER ŞEYİN BİR SINIRI VE ALANI VARDIR ŞAYET SİZ KENDİNİZİ PARTNERİNİZE KARŞI SINIRSIZ BİR HALE GETİRMİŞSENİZ VE BU DURUM ARTIK SİZİ RAHATSIZ EDER HALE GELDİYSE BUNUN SORUMLULUĞU PARTNERİNİZDE DEĞİL SİZDEDİR DEMEKTİR. SINIRLARINIZI YENİDEN YAPILANDIRSANIZ VEYA YENİDEN OLUŞTURURSANIZ AŞABİLECEĞİNİZ BİR ENGEL OLDUĞUNU FARK EDECEKSİNİZ.

DEĞERSİZİM, DEĞERSİZLEŞTİRİLDİM VEYA DEĞERSİZ HİSSEDİYORUM KENDİMİ İLİŞKİMDE DİYORSANIZ BURADA KONTROL ETMENİZ GEREKEN ÖNEMLİ YER İSE KENDİNİZE OLAN DEĞER VE DEĞER KAVRAMINIZ, BİR BİREY KENDİSİNE OLAN DEĞERİNİ YİTİRDİYSE VEYA MİNİMUM SEVİYEYE DÜŞÜRDÜYSE KENDİSİ DIŞINDA Kİ BİREYLERİN DEĞER VERMESİ VEYA VERİLEN DEĞERİ HİSSETMESİ ZOR OLACAKTIR. KENDİNİZE DEĞER VERİN.

BENLİK İLE BENCİLLİK HER DAİM KARIŞTIRILAN İYİ AYRI GRUBA AİT KAVRAMLARDIR. ZEMİNİNİZE BENLİĞİNİZİ KOYUP SONRASINDA KENDİ OLMA DURUMUNUZU SAĞLIKLI HALE GETİRİRSENİZ BU SORUNLA DA BAŞ EDER HALE GELİRSİNİZ.

GÜVEN VE ÖZ GÜVEN SORUNU HER İLİŞKİDE BELLİ ZAMAN ARALIĞINDA OLUŞAN BİR SORUNDUR VE HER İLİŞKİDE SÖZ KONUSU OLUR. BU VE BENZERİ DURUMLARDA HER ZAMAN ÖNCELİĞİNİZ ÖZGÜVENİNİZ OLSUN VE SONRASINDA PARTNERİNİZE KARŞI OLUŞAN GÜVENİNİZİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRMENİZİ ÖNEREBİLİRİM.

EN CAN ALICI NOKTA KISKANÇLIK, BİRDEN FAZLA NEDENE VE SEBEBE DAYALI OLARAK İLİŞKİNİZDE KISKANÇLIK SÖZ KONUSU OLABİLİR AMA PARTNERİNİZİ KISKANÇ ETİKETİ İLE ETİKETLEMEDEN ÖNCE SINIRLARINI VE KISKANÇLIK GÖSTERDİĞİ DURUMLARI YENİDEN GÖZDEN GEÇİREBİLİRSİNİZ.

VARSAYIM VE PARANOYAKLIK ÖZELİKLE İLİŞKİNİN BİTMESİ VEYA KAYBETMEYE DAYALI OLARAK OLUŞAN TEMEL BİR SORUNDUR VE BU SORUN TAMAMEN SÖZ KONUSU OLAN KİŞİNİN BİREYSEL SORUNU OLARAK DEĞERLENDİRMEK VE UYGUN BİR USLUB İLE ANLAŞILIR HALDE PAYLAŞMAK YARDIMCI OLACAKTIR. (farklı nedenlerinde olacağını göz ardı etmeyiniz)

KIYASLANMA VE ÖZELİKLE AİLE BİREYLERİNE KARŞI VEYA GERİDE KALAN İLİŞKİLERE KARŞI ÇOKÇA YAŞANAN BİR SORUNDUR BU SORUNDA ÖZELİKLE BİREYİN BİREYSEL SORUNU OLARAK ÇERÇEVELENDİRİLİR. BUNU TETİKLEYEN NEDEN VE ETKENLER İSE ÇİFTLER ARASINDA Kİ İLETİŞİME DAYALIDIR.

SEVGİLERİM İLE
UĞUR KILIÇ

ARA REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.