YA BENCİ, YA ÖTEKİCİ İLİŞKİLER

Prof. Uzm. Yaşam Koçu

İNSAN ÇOK DEĞİŞKEN BİR CANLI TÜRÜDÜR, YARATILMIŞ OLAN CANLILAR ARASINDA.
HAYAT BOYU DENGE VE DENGE DE OLMA SAVAŞI İÇERİSİNDE KENDİ KENDİMİZLE ÇATIŞIRIZ VE BENCİ OLARAK YA DA ÖTEKİCİ OLARAK İLİŞKİLERİMİZE DEVAM EDERİZ.

ARA REKLAM ALANI

HER BİREYİN HAYATI BOYUNCA YAŞAMIŞ OLDUĞU SIKINTILARDAN BİRİSİDİR İLİŞKİDE VE İLİŞKİLERİNDE SORUN YAŞAMASI. ÖZEL HAYATIMIZDA, SOSYAL HAYATIMIZDA, İŞ HAYATIMIZDA KISACASI HAYATIN HER ALANINDA HANGİ TOPLUM İÇERİSİNDE YER ALIRSAK ALALIM İRİLİ UFAKLI İLETİŞİM VE İLİŞKİLERİMİZE DAİR SORUNLAR VE SIKINTILAR BİZİ RAHATSIZ EDER HALDE KARŞIMIZA ÇIKAR.
BİZLER BU DURUM KARŞISINDA MAALESEF BAZEN PES EDİYORUZ, BAZEN VAZGEÇİYORUZ, BAZEN OLUŞAN NEGATİF DURUMU KABUL EDİYOR İLİŞKİYİ HAYATTA TUTMAK İÇİN KENDİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİMİZİ YOĞUN BAKIMDA TUTUYORUZ. BURADA SÖZ KONUSU OLAN AMAÇ İSE SADECE İLİŞKİYİ VEYA İLETİŞİMİ KORUMAK VE CANLI TUTMAK OLUYOR KENDİMİZDEN ÖDÜN VEREREK.


PEKİ AMA NEDEN;


ÖZELİKLE ÇAĞIMIZIN GEREKSİNİMLERİ ARASINDA TEMELİ OLUŞTURAN DİJİTAL DÜNYA VE OLUŞUMLARI BİZLERİ BU ANLAMDA CİDDİ OLARAK DEFORME ETME GÜCÜNE SAHİP OLSA DA, BELLİ BİR ALGIYA SAHİP OLAN BİREYLER KENDİ İÇİNDE BU DURUMDAN TAMAMEN MUAF ŞEKİLDE İLİŞKİLERİNİ MUHAFAZA ETMEYİ VE SÜRDÜRMEYİ BAŞARABİLİYORLAR. HER İLİŞKİ ÖNCELİKLİ OLARAK SEVGİ BAĞI İLE KURULUR BAĞLILIK, ALIŞKANLIK, BAĞIMLILIK, SEVGİ, GÜVEN, SAYGI VE ANLAYIŞ ZİNCİRLEMESİ İÇERİSİNDE SÜRE GELİR ŞEKİLDE OLUŞUR, GELİŞİR VE DEVAM EDER.
BU ZİNCİRLEME SİSTEM İÇERİSİNDE BİREYLER AŞK DEDİĞİMİZ DUYGUYU, HİSSÎ, VE BENZERİ BİRÇOK ALGILANAN DURUMU DUYGUSAL VE FİZİKSEL OLARAK DA YAŞAR. SİSTEM BU ŞEKİLDE İLERLER VE BİREYLER SAĞLIKLI İLİŞKİ HALİNDE KENDİLERİNİ VE DUYGULARINI MUHAFAZA ETMİŞ OLURLAR.
BURAYA KADAR HER ŞEY STABİL VE TAM DA OLMASI GEREKTİĞİ GİBİDİR. PEKİ NEDEN İLİŞKİLERİMİZDE VE İLİŞKİMİZDE SORUN YAŞIYORUZ, BAŞLANGIÇTA Kİ HEYECANI VE ADRENALİNİ KORUYAMIYOR, KORUYAMADIĞIMIZ GİBİ DE ARTIK HİSSEDEMEZ HALE GELİYORUZ.
BİZİ BU ANLAMDA GERİYE ÇEKEN VE NÖTR ETKİLEYEN DURUMLAR VE EYLEMLER NELER HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ, NEDEN İLİŞKİM VEYA İLİŞKİLERİMİ SAĞLIKLI ŞEKİLDE MUHAFAZA EDEMİYORUM DİYE ?
ÖZELİKLE ÖZEL HAYATIMIZA DAİR OLAN İLİŞKİLERİMİZDE CİDDİ ANLAMDA SORUNLAR YAŞAMAKTA VE İLETİŞİM KURAMAMAKTAYIZ, BU SORUNLAR FARKLI SEBEP VE KAYNAKLARA DAYALI OLARAK OLUŞSA DA, İLETİŞİM KURAMAMA NEDENLERİMİZ ÇOK BAŞKA SEBEPLERE DAYALI OLABİLİYOR. HER İKİ DURUMU DA SÖZ KONUSU ETTİĞİMİZDE İLİŞKİLERİMİZİ NEGATİF OLARAK ETKİ ALTINA ALABİLİYOR SÖZ KONUSU EDİLEN DURUMLAR.

GÜNÜMÜZDE BİRÇOK İNSAN’NIN YAŞAMIŞ OLDUĞU CİDDİ SORUNLARIN EN BELİRGİN OLANI İSE, SOSYAL İLİŞKİLERDEN ZİYADE ÖZEL HAYATLARINDA Kİ İLİŞKİLERİNE DAİR İNİŞLER VE ÇIKIŞLARIN OLMASI. SEVGİNİN KUTSALLIĞINI VE ÖNEMİNİ HER BİRİMİZ EN İNCE DETAYINA KADAR BİLİYOR VE BİLGİ SAHİBİYİZ.
SEVGİNİN, SEVMENİN, SEVİLMENİN NE DENLİ ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİLEN BİREYLER OLARAK SEVGİYE DAİR SORUNLAR YAŞAMAMIZ VE İNİŞLER, ÇIKIŞLARLA İLİŞKİLERİMİZE DEVAM EDİYOR HALDE OLMAMIZ İSE TAMAMEN İÇSEL BİR ÇELİŞKİYE VE SORGULAMAYA GÖTÜRÜYOR BİZİ.
HER BİREY HAYATINDA SAĞLIKLI, GÜVENLİ, SAYGILI, SEVİYELİ VE BENZERİ DURUMLARI SÖZ KONUSU EDEREK İLİŞKİLERİNİN TEMELİNİ OLUŞTURUYOR. BİREYLERİN KARŞILIKLI OLARAK İLİŞKİLERİNDE TEMELLERİNE ALDIKLARI BU ÖNEMLİ İNSANİ KAVRAMLAR BELLİ BİR ZAMAN DÖNGÜSÜ İÇERİSİNDE ÖNCELİĞİNİ YİTİREBİLİYOR VE SIRALAMA DA DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU OLUYOR VE MADDELER BAZEN GERİDE KALARAK, ELENEREK İLİŞKİ DEVAM ETTİRİLİYOR İŞTE BU DÖNGÜ İÇERİSİNDE, İLİŞKİDE SORUNLAR VE PROBLEMLER HİSSEDİLİR HALDE BELİRGİNLİK KAZANIYOR.
GÜVENİYORUM AMA, İNANMIYORUM.
SEVİYORUM AMA SEVİLMİYORUM.
SAYGI DUYUYORUM AMA SAYGI GÖRMÜYORUM.
SINIRLARIMIZI BİLİYORUZ AMA SINIRSIZ İLİŞKİ YAŞIYORUZ.
ALIŞKANLIK VAR AMA BAĞLILIK YOK.
AŞKA DAİR ÇOK AZ DUYGULARIM KALDI.
SEVMEDİĞİNİ HİSSEDİYORUM.
BENCİLLİK Mİ EDİYORUM, NANKÖRLÜKLE Mİ KARŞILAŞIYORUM.

GİBİ BENZERİ BİRDEN FAZLA ÖRNEĞİ SİZLERLE PAYLAŞABİLİRİM BU KONU İÇERİSİNDE, ÖZELİKLE İLİŞKİLERDE BELİRGİNLİK KAZANAN SOMUT OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK SORUNLARIN BAŞINDA İSE GÜVEN, SAYGI, VE SINIR KAVRAMLARI HER ZAMAN LİSTE BAŞI OLARAK YER ALMAKTA.


NEDEN İLİŞKİLERİMİZDE BENCİ VEYA ÖTEKİCİYİZ;

İLİŞKİDE BENCİ VE ÖTEKİCİ OLMA DURUMU HER BİRİMİZDE VAR OLAN DURUMLARDAN SADECE BİRİSİDİR. YA TAM OLARAK KENDİMİZE GÖRE İLİŞKİMİZİ YAŞAR VE ŞEKİLLENDİRİRİZ, YA DA ÖTEKİSİNE GÖRE İLİŞKİYİ YAŞAR ŞEKİLLENDİRİRİZ. HER İKİ DURUM ARASINDA KALAN KİŞİLER İSE YOĞUN ŞEKİLDE İLİŞKİLERİ İÇERİSİNDE CİDDİ OLARAK HER TÜRLÜ ZORLUKLA KARŞI KARŞIYA KALMA İHTİMALLERİ YÜKSEK OLAN BİREYLER OLUYORLAR VE DIŞA BAĞIMLI BİR ŞEKİLDE İLİŞKİLERİNE DEVAM EDİYORLAR.
BAZEN KAYBETMEMEK İÇİN, BAZEN KAZANMAK İÇİN, BAZEN HIRSLARIMIZ İÇİN, BAZEN EGOMUZU TATMİN ETMEK İÇİN, BAZEN BİTİRMEMEK İÇİN, BAZEN TERK EDİLMEMEK İÇİN…. O KADAR FAZLA BAZEN SÖZ KONUSU EDİLEBİLİR Kİ BENCİ VEYA ÖTEKİCİ İLİŞKİ DURUMUNDA. İLİŞKİLERDE YAŞANAN BU SORUN HER BİREYİN KARŞILAŞMIŞ OLDUĞU SORUNLARIN LİSTE BAŞIDIR. BURADA BENCİLLİK HER İKİ TARAF İÇİNDE AÇIĞA ÇIKMIŞ OLMAKLA BERABER KARŞILIKLI OLARAK KENDİLERİNE AİT OLANLARI KABUL ETTİRME ÇATIŞMASI OLARAK DA DEĞERLENDİRİLEBİLİR.
BENİM DOĞRUM, SENİN DOĞRUN.
BENİM AİLEM, SENİN AİLEN.
BENİM PARAM, SENİN PARAN.
BENİM PLANIM, SENİN PLANIN.
BEN HAKKIM, SENİN HAKKIN

GİBİ ÖRNEKLEMELER İLE ÖTEKİCİ VEYA BENCİ İLİŞKİYE DAİR SİZE ÖRNEK VEREBİLİRİM. VE MAALESEF BU ÖRNEKLEMELER HER İLİŞKİDE SÖZ KONUSU OLUR VE İLİŞKİNİN ZEDELENMESİNE YOL AÇARAK SORUNLARIN HİSSEDİLİR ŞEKİLDE OLMASINA NEDEN KAYNAK SAĞLAR. HER BİREY SAĞLIKLI İLİŞKİ İSTER VE O ANLAMDA GEREKİRSE FEDAKÂRLIK GÖSTEREBİLİR. ÖNCELİKLE SAĞLIKLI İLİŞKİNİN BİZİM İÇİN NE ANLAMA GELDİĞİNİ BİLMELİ VE BU BİLİNÇ İLE KARŞIMIZDA Kİ BİREYLE İLETİŞİM HALİNDE OLMALIYIZ.
SAĞLIKLI İLİŞKİ ALGISI EVRENSEL BİR ALGIDIR. SAĞLIKLI ALGISI İSE BİREYLERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLEN BİR DURUMDUR. BU VE BENZERİ OLGULARI GÖZ ÖNÜNDE TUTARAK İLK ETAPTA KENDİMİZE ŞU SORUYU SORABİLİYOR OLMALIYIZ. BENİM İÇİN SAĞLIKLI İLİŞKİ NE DEMEK VE NE ANLAMA GELMEKTE.
BU SORUNUN CEVABINI KENDİMİZE VEREBİLİYOR OLDUKTAN SONRA, NE İSTEDİĞİMİZİ VE NE İSTEMEDİĞİMİZİ FARK EDER OLURUZ. SAĞLIKLI İLİŞKİ TEMELİNDE BİRÇOK OLUMLU KAVRAMI BARINDIRIR AMA O KAVRAMLARIN TEMELİNİ İSE BİREYLERİN KENDİLERİNİ TANIMASI OLUŞTURUR. İLİŞKİ YAŞANMASI SÖZ KONUSU EDİLEN BİREY NE İSTEDİĞİNİ VE NASIL BİR İLİŞKİ BEKLENTİSİ İÇERİSİNDE OLDUĞUNUN FARKINDA OLUR VE O DENLİ İLETİŞİM İÇERİSİNDE OLURSA, İLİŞKİ SAĞLIKLI OLARAK BAŞLAMIŞ OLUR VE HER İKİ TARAFTA FARKINDALIK İÇERİSİNDE BİLİNÇLİ HAREKET EDER HALE GELMİŞ ŞEKİLDE İLİŞKİ BAŞLANGICI VE SÜRECİ DEVAM EDER.
HER İKİ TARAFTA KENDİ OLMA DURUMUNU BİLİR. BU TEMELİN ÜZERİNE KONULABİLECEK ÖNEMLİ UNSUR İSE BİREYLERİN İLETİŞİM SORUNLARINI ORTADAN KALDIRMALARI GEREKMESİDİR.
HER BİREYİN KENDİNE ÖZGÜ DUYGU, DÜŞÜNCE VE FİKRİ VARDIR. TARAFLAR BU VE BENZERİ DURUMLARI SAYGI, SEVGİ İÇERİSİNDE VE HOŞGÖRÜ İLE KARŞILIYORSA İLİŞKİ SAĞLIKLI ŞEKİLDE DEVAM ETTİRİLİR.
İKİ ANA TEMELİN SONRASINDA GELEN ÖNEMLİ BİR DURUM İSE BİREYLERİN KENDİLERİNİ TANIYAN, FARKINDALIKLARININ FARKINDA OLAN, VE İLETİŞİM SORUNU YAŞAMAYAN, İKİ ARKADAŞ OLARAK BELLİ ZAMAN DİLİMİNDE İLİŞKİYİ OLUŞTURMAYA DAİR, ARKADAŞLIK EVRESİNİ GELİŞİME AÇIK TUTUP, SONRASINDA ARKADAŞLIK DURUMUNU İLİŞKİYE GİTMEK İÇİN YOL ALMAYA HAZIR HALE GETİRDİKTEN SONRA ŞEKİLLENDİREREK İLETİŞİMLERİNE YOL VE YÖN VERMELERİ SAĞLIKLI İLİŞKİ VE İLETİŞİM KURMALARI ADINA HER ZAMAN FAYDA SAĞLAMIŞTIR.

İLİŞKİYİ SÖZ KONUSU EDEN HER İKİ TARAF İSE BENCİ VE ÖTEKİCİ OLMADAN ÖNCE KENDİLERİNİ TANIMALI, BU TANIŞIKLIK SONRASINDA TARAFLARIN BİRBİRİLERİNİ TANIMAK ADINA İLERİYE DÖNÜK BİR ARKADAŞLIK İÇERİSİNDE İLETİŞİMLERİNİ GELİŞTİRMELİ VE BU AKIŞ İÇERİSİNDE BENCİ VE ÖTEKİCİ OLMA DURUMLARININ AÇIĞA ÇIKMASINA İZİN VERMEDEN, DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİ BİRBİRLERİNE AÇIK VE SAMİMİ ŞEKİLDE AKTARABİLİR HALE GELMELERİ GEREKMEKTEDİR.
HER İLİŞKİ SAMİMİYET, AÇIKLIK VE SAYDAMLIK İSTER. BAŞLANGIÇTA SERGİLENEN TAVIR, HAL, HAREKET İLERLEYEN DÖNEMLERDE DEĞİŞİKLİK GÖSTERDİĞİNDE İSE, İLİŞKİDE ÇELİŞKİLER VE BENCİ, ÖTEKİCİ OLMA DURUMU AÇIĞA ÇIKAR. BUNUN OLMAMASI İÇİN ÖNCE KENDİNİZE, SONRA KARŞINIZDA Kİ BİREYE SAMİMİ VE AÇIK OLUN…

TEŞEKKÜR EDERİM;

ÖNCELİKLE YAHUBE AİLESİNE DAHİL OLMAMA VESİLE OLAN MODA DÜNYASININ ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN BİRİSİ, SEVGİLİ SELMA TUNCER’E. (KARMEN AKSU MODA) VE UZUN GÖRÜŞMELERİMİZ SONUCUNDA, ORTAK NOKTADA BULUŞARAK, VİZYON VE MİSYONUNA İNANDIĞIM VE KARŞILIKLI SAYGI VE SEVGİ İÇERİSİNDE ALDIĞIMIZ KARAR İLE BANA EV SAHİPLİĞİ YAPAN YAHUBE.COM SAHİBİ SAYIN SAVAŞ BEY’E TEŞEKKÜR EDERİM.

HER HAFTA YENİ YAZILARIMLA YAHUBE.COM DA SİZLERLEYİM.

SAYGILARIMLA.

UĞUR KILIÇ.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.