sv

İlişkiniz Kurtuluşunuz Değil !

29 Aralık 2021 15:02

HAYATLARINI DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN VEYA YENİ BİR BAŞLANGIÇ İÇİN TEMENNİ EDİLEN İLİŞKİ İÇERİĞİ, BAZEN SEVİLMEK İÇİN, BAZILARI ÇIKIŞ İÇİN, BAZILARI SEVMEK İÇİN, BAZILARI VARLIĞINI HİSSETMEK VE HİSSETTİRMEK İÇİN, BAZILARI KURTULUŞ İÇİN, BAZILARI AİLE OLMAK İÇİN, BAZILARI ANNE BABA DUYGUSUNU TATMAK İÇİN VE BAZILARI DİYE UZAYAN BİR LİSTE İLE HAYATLARINI BİRLEŞTİRMEK İÇİN ALDIĞI KARARLAR İLE YOLLARINA DEVAM EDEN İNSANLARLA DOLU HAYAT, HAYATLARIMIZ… PEKİ YA SENİN NE NİÇİN ?

BİRÇOK İNSAN İLİŞKİYİ ÇIKIŞ VEYA KURTULUŞ OLARAK DEĞERLENDİRMEKTEDİR.
ÖZELİKLE BU DURUM KADINLAR İÇİN DAHA FAZLA SÖZ KONUSU OLAN BİR DURUM GİBİGÖRÜNSE DEE, BİRÇOK ERKEKTE YAŞAMINI DEĞİŞTİRMEK VEYA YAŞAM ALANINI DAHA SAĞLIKLI HALE GETİREBİLMEK İÇİN İLİŞKİYİ VEYA İLİŞKİLERİNİ DEĞERLENDİRİRKEN MAALESEF BAZEN BİR ÇIKIŞ, BAZEN DE BİR KURTULUŞ OLARAK GÖRMEKTE PEKİ AMA NEDEN BÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSU ?
DÜNYAMIZIN BİRÇOK ÜLKESİN DE BU DURUM AŞİKÂR BİR ŞEKİLDE ALGILANABİLMEKTEDİR.
TOPLUMLARIN SAHİP OLMUŞ OLDUĞU ÖRF, ADET, GELENEK AİLE BASKISI VE KONTROLLÜ OLMA DURUMUNDAN DOLAYI, TOPLUMSAL OLARAK SÖZ KONUSU EDİLEN KONU BAŞLIKLARINI DEĞERLENDİREBİLİRİZ, İLİŞKİLERİN TEMELİNİ OLUŞTURANLAR OLARAK. MAALESEF AİLELER VE TOPLUMLAR BİREYLERE DAYATMALI VEYA KENDİ İRADELERİNDEN KİŞİLERİ YOKSUN BIRAKARAK KİŞİLERİN BELKİ DE HAYAT BOYU ETKİSİ ALTINA ALACAK TERCİHLER YAPMASINA NEDEN OLABİLMEKTELER.
TOPLUMSAL VE AİLE İÇERİĞİ BASKISI İLE BİREYLER TAMAMEN DIŞA DÖNÜK OLARAK HAYATLARININ TEMEL DENGESİNİ DEĞİŞTİRECEK KARAR VE KARARLARLA HAYATLARINA EŞLİK EDECEK VEYA ETMESİ İSTENEN BİREYLERLE TEK OLDUKLARI YOLLARINA ÇİFT OLARAK DEVAM ETTİRİLİYORLAR. VEYA DAHA FARKLI DURUMLAR SÖZ KONUSU EDİLEREK, KENDİ HAYAT YOLLARINA YOL ARKADAŞI EDİNİYORLAR.BU DURUMUN ÜLKELERİN MODERNLİĞİ VEYA İLERİ SEVİYE OLMASI İLE ALAKALI OLMADIĞI GİBİ, GÜNÜMÜZDE İLERİ SEVİYE DİYEBİLECEĞİMİZ ÜLKELERİN DE İÇERİSİNDE DE SIK BİR ŞEKİLDE SÖZ KONUSU EDİLEN BİR KONU BAŞLIĞI OLDUĞUNU BİLİYORUZ. YAŞADIĞIMIZ TOPRAKLARDA İSE BU DURUM EN FAZLA BASKICI AİLE BİREYLERİNİN SERGİLEMİŞ OLDUĞU ADİL OLMAYAN HİREYARŞİK DÜZENDEN DOLAYI DAHA FAZLA SAYIYA SAHİP OLDUĞUNUN DA BİLİNCİNDEYİZ.
BU DURUMUN BÖLGESEL VEYA İKLİM ŞARTLARI İLE ALAKALI OLMADIĞI GERÇEĞİ İSE GÜN IŞIĞINDA DURMAKTADIR. GENEL OLARAK BU DURUMU TOPLUMSAL OLARAK DEĞERLENDİRDİĞİMİZDE İSE BİREYLERİN KENDİ İRADELERİ DIŞINDA TAMAMEN DIŞA DÖNÜK BİR KARAR MEKANİZMASI İLE HAREKET EDEREK, GEREK TOPLUMSAL, GEREK AİLE İÇİ DURUMLAR VE SON OLARAK DA HAYAT GİDİŞATLARINI GARANTİLEME DURUMU OLARAK BELİRGİN ŞEKİLDE DÜNYA ÜLKELERİNDE GÖZLEMLENEN BİR DURUM VE DURUM ÖTESİ SORUN HALİNDEDİR.

İLİŞKİLER KURTULUŞ DEĞİL, YENİ BAŞLANGIÇTIR

ÖZELİKLE GÜNÜMÜZDE CİDDİ İLİŞKİLERİ SÖZ KONUSU ETTİĞİMİZDE, BİREYLERİN BİREYSEL OLARAK KENDİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNDEN ZİYADE, HAYAT VE GELECEK KAYGISI SÖZ KONUSU EDEREK İLİŞKİLERE BAŞLADIĞINI VEYA İLERLETTİĞİNİ İDRAK ETTİK. MAALESEF YAKIN GEÇMİŞ TARİHLERİMİZDE BU DURUMUN ASLINDA GENÇ VE YENİ NESLİN TEK BAŞINA SAHİP OLDUĞU SORUN OLMADIĞINI, TELEVİZYON PROGRAMLARINDA HER BİRİMİZ GÖRDÜK. HER YAŞ GRUBUNDA Kİ BİREYLERDE ÖZELİKLE EVLENDİRME PROGRAMLARININ İÇERİKLERİNDE İZLEDİK…
BU VE BENZERİ DURUMLAR HER BİR İLİŞKİYİ DERİNDEN SARSARKEN GERİYE DÖNÜK HAK, HUKUK VE BENZERİ KAVRAMLARI BİREYLERE SORGULATIRKEN, GELECEĞE DAİR CİDDİ İLİŞKİ PLANLAYAN GENÇ BİREYLERE İSE ASLA SÖZ KONUSU EDİLMEMESİ GEREKEN SORULARI SORDURMAYA VEYA SORGULATMAYA BAŞLADI.
DÜNÜMÜZDE VE GÜNÜMÜZDE BİRÇOK İNSAN EVLİLİĞİ VEYA CİDDİ BİR İLİŞKİ BAŞLANGICINI TAMAMEN MENFİ DUYGULAR İÇERİSİNDE SEKİLLENDİREREK, BELKİ DE İKİLİ İLETİŞİMDE ASLA KONU DAHİ EDİLMEMESİ GEREKENLERİ BAZEN KONU, BAZEN SORUN VE BAZEN EN ÖNEMLİ UNSUR OLARAK BİRBİRLERİNE YANSITIR HALDE YA İLİŞKİYE BAŞLADIR YA DA SÖZ KONUSU OLAN DURUMLAR EKSİK İSE İLİŞKİYİ SONLANDIRDILAR.
BAŞLAMA VE SONLANDIRMA İÇİN ELLERİNDE EN GEÇERLİ ÖRNEK İSE BAŞKA BİREYLERİN YAŞAMIŞ OLDUĞU İLİŞKİLER VE BENZETMELER OLDU. BİR İLİŞKİ HAYAT KURTARMAZ SADECE YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLMASINA SEBEP OLUR, KİŞİLERİN DURUMLARI NE OLURSA OLSUN, HER YENİ İLİŞKİ ÇIKIŞ VEYA KURTULUŞ DEĞİLDİR, SADECE YENİ BİR BAŞLANGIÇTIR. YENİ BİR BAŞLANGIÇTA İSE SÖZ KONUSU EDİLEN MADDİ VEYA MENFİ DUYGULAR OLUNCA YENİ BAŞLANGICIN YERİNİ ÜZÜLEREK PAYLAŞIYORUM Kİ KURTULUŞ VEYA ÇIKIŞ İSİMLENDİRİLDİ.

KENDİ KENDİNİZİ KURTARIN, ÇIKIŞI KENDİNİZ OLUŞTURUN

BİREY HAYATA DAİR BAKIŞ AÇISINA SAHİP DEĞİLSE, KENDİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİN FARKINDA DEĞİLSE, NE İSTEDİĞİNİ, NE İSTEMEDİĞİNİ BİLMİYORSA, VARLIĞINI VE DEĞERİNİ HİSSEDEMEDİYSE, İLMÎ VE BİLMİ OLARAK GEREKLİ VE YETERLİ BİR DOYGUNLUĞA VEYA OLGUNLUĞA KENDİ KENDİSİNE GETİREMEDİYSE, ÖZELİKLE EĞİTİM KONUSUNDA CİDDİ BOŞLUK VE YOKSUNLUKLARI SÖZ KONUSU İSE, MAALESEF TOPLUM VE AİLE BASKISI İÇERİSİNDE KENDİ SESİNİ BİLE DUYAMAYACAK DURUMDAYSA BÜTÜN BUNLARIN ETKİSİ VE BASKISI ALTINDA OLARAK EVET BU BİREY BİR EVLİLİĞİ VEYA CİDDİ BİR İLİŞKİYİ ÇIKIŞ VEYA KURTULUŞ OLARAK DEĞERLENDİREBİLİR KENDİNCE.
AMA ASLA NE ÇIKIŞTIR NE KURTULUŞTUR TAM TERSİNE TAMAMEN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN İÇERİSİNDE KENDİ KENDİSİNE TUTSAKTIR. NE MADDİ DURUMLARI, NE MENFİİ DURUMLARI HİÇBİR DEĞİŞİKLİĞE UĞRAMADAN SADECE DIŞA DÖNÜK SUNİ DEĞİŞİKLİKLER EŞLİĞİNDE GERÇEKLERDEN UZAKLAŞARAK, BAZEN DE KENDİLERİNİ KANDIRARAK SÖZ KONUSU EDİLEN İLİŞKİYE DEVAM EDERLER VEYA ETMEK İÇİN ÖNCE KENDİLERİ İLE SONRA KARŞILARINDA Kİ BİREY İLE SOĞUK SAVAŞ İÇERİSİNE GİRERLER.

KENDİNİZİ TANIMADAN,
VARLIĞINIZI ALGILAMADAN,
KENDİ DEĞERİNİZİ FARK ETMEDEN,
KENDİNİZE OLAN SAYGI VE SEVGİYİ YÜKSELTMEDEN,
İLMİ VE BİLMİ DONANIMA ERİŞMEDEN,
HAYAT İLE TANIŞMADAN,
KENDİ AYAKLARINIZIN ÜZERİNDE DURMAYI BAŞARMADAN,
NE İSTEDİĞİNİZİ, NE İSTEMEDİĞİNİZİ BİLMEDEN,
SADECE MADDİ DURUMLARI SÖZ KONUSU ETMEDEN,

CİDDİ BİR İLİŞKİYE HAYATINIZDA SÖZ KONUSU ETMEYİN, ETMEYİN ÇÜNKÜ BU DURUMUN NÖRT GERİ DÖNÜŞÜMÜ YİNE SİZE OLACAKTIR.

HAYATTA Kİ YERİNİZİ ALMADAN, HAYATTA TANIDIĞINIZ BİREYLERİN SİZE VERDİĞİ YERE OTURMAYIN…

SEVGİLERİM İLE 

UĞUR KILIÇ. 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI