Aşkım Beni Zehirliyor

Prof. Uzm. Yaşam Koçu

SEVİYORUM AMA NE YAPAYIM !
EVET FARKINDAYIM, BANA ZARAR VERDİĞİNİN, BENİ ÜZDÜĞÜNÜN, YIPRATTIĞININ, SEVGİMİN, SAYGIMIN, DEĞERİMİN KARŞILIĞINI TAM OLARAK ALAMADIĞIMIN VE DAHASININ… BİLİNCİNDEYİM AMA BİR ŞEYLER VAR VE BENİ TUTUYOR, BİLDİĞİM ŞEYLER KARŞISINDA SUSUYORUM. HATTA KONUŞSAM BİLE HER ZAMAN ‘O’ HAKLI ÇIKIYOR VE BİR ŞEKİLDE ÖZÜR DİLEMESİ GEREKTİĞİ YERDE BEN KENDİMİ SUÇLU HİSSEDİYORUM. SÜREKLİ KENDİMİ SORGULUYORUM, BAZEN YAKIN ARKADAŞLARIMLA BİLE PAYLAŞIYORUM İLİŞKİMDE YAŞADIKLARIMI, HEPSİNİN ORTAK NOKTASI NEGATİF SONUÇ OLUYOR GENELDE ARKADAŞLARIM İLE PAYLAŞTIĞIMDA. EVET BUNUNDA FARKINDAYIM YANLIŞ OLDUĞUNUN AMA ÇOK KÖR NOKTADAYIM, BELKİ DE YALNIZIM.
KENDİM İLE KALINCA KARARSIZLIK OLUYOR VE İYİCE ÇELİŞKİ YAŞIYORUM İLİŞKİMİ DÜŞÜNÜNCE, VE YİNE BAŞA DÖNÜYORUM, YAŞADIKLARIM, GÖRDÜKLERİM, DUYDUKLARIM KARŞISINDA, GENELDE KENDİMİ SUÇLUYORUM VE YİNE ‘O’NU HAKLI ÇIKARTIYORUM…

ARA REKLAM ALANI


TOKSİK İLİŞKİ

YAŞAMASI BİR YANA EMPATİSİNİ BİLE YAPMAK, ÜZÜCÜ VE YORUCU BİR İLİŞKİ ŞEKLİDİR. TOKSİK İLİŞKİ MAALESEF TOPLUMUMUZ İÇERİSİNDE ÇOKÇA İNSANIN YAŞADIĞI EN BELİRGİN VE CİDDİ SORUNLARDAN SADECE BİRİSİ TOKSİK İLİŞKİ YAŞAMAK VE İSTEM DIŞI BU İLİŞKİYİ DEVAM ETTİRMEK. BU VE BENZERİ İLİŞKİLER BAŞLANGIÇ NOKTASINDA MASALLARI ANDIRAN KENDİLERİNE HAS ÖYKÜLERLE BAŞLAR VE BU ÖYKÜLER ZAMANLA HİKÂYEYE, MASALA, ROMANA HATTA ANSİKLOPEDİYE KADAR İLERLER. HANİ DERLERYA ANLATSAM DİZİ OLUR TOKSİK İLİŞKİ İÇİN TAM OLARAK GEÇERLİ VE YERİNDE BİR SÖYLEMDİR. ANLATSAM DİZİ OLUR… İLİŞKİ HER NE KADAR İKİ KİŞİ ARASINDA SÖZ KONUSU EDİLİP YAŞANSA DA, TOKSİK İLİŞKİLERDE MAALESEF BU DURUM BİRAZ CAN YAKICI OLABİLİYOR, İKİ KİŞİNİN YAŞADIĞI İLİŞKİ TEK TARAFLI OLARAK İLERLERKEN VE O TARAFIN TAMAMEN KENDİ DUYGU, DÜŞÜNCE, SEVGİ, SAYGI, BAKIŞ AÇISI, SEVDİKLERİ, SEVMEDİKLERİ VE MADDİ MANEVİ GİBİ DURUMLARIN EN FAZLA SÖZ KONUSU EDİLDİĞİ VE DİĞER TARAFIN HAYATA DAİR OLAN BÜTÜN İNSANİ DURUMLARININ EN AZ ŞEKİLDE SÖZ KONUSU EDİLDİĞİ BİR TÜRDEN İLİŞKİ.
İLERİ BOYUTLARDA Kİ DURUMU SÖZ KONUSU ETTİĞİMİZDE, TOKSİK OLAN TARAF DİĞER TARAFA PSİKOLOJİK MOBBİNG UYGULAMADAN BAŞLAYALIM, MANİPÜLE ETME İLE DEVAM EDELİM, DEĞERSİZLEŞTİRME, ÖZ GÜVEN YIKMA, SEVGİSİZLEŞTİRME, DUYGULARIN ANLAMLARINI FARKLI YÖNLERE GÖTÜRME, KİŞİNİN KENDİ BENLİĞİNDEN UZAKLAŞTIRMA, KARAR ALMA VE VERME MERKEZİNE MÜDAHELE ETME GİBİ BİRDEN FAZLA NÖTR TOKSİK DURUMU BAZEN BELİRGİN, BAZEN BELİRGİN OLMADAN KARŞI TARAFA KENDİ İSTEK VE ARZULARI DOĞRULTUSUNDA KABUL ETTİREREK İLİŞKİYİ DEVAM ETTİRME HALİDİR.

TOKSİK İLİŞKİMİN FARKINDAYIM AMA DEVAM EDİYORUM DİYORSANIZ, ÖNCELİKLİ OLARAK KENDİNİZE ZAMAN AYIRIP, NEDEN BU İLİŞKİYİ DEVAM ETTİRİYORUM SORUSUNU CEVAPLAMANIZ GEREKMEKTEDİR. BİRDEN FAZLA ETKEN DURUMUN SÖZ KONUSU OLDUĞUNU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURURSAK İLİŞKİYİ DEVAM ETTİRMENİZE SEBEP OLAN DURUMLARI, İLİŞKİNİN TEMELİNİ OLUŞTURAN KAVRAMLARI GÖZDEN GEÇİRMENİZİ TAVSİYE EDEBİLİRİM. İLİŞKİLERİN GENELİNDE TOKSİKLEŞME DURUMU OLABİLEN BİR SORUNDUR. BURADA İLERİ BOYUTLARDA ÖZ BENLİĞİNİZE DIŞARIDAN MÜDAHELE SÖZ KONUSU İSE BUNU ÇÖZÜMLEYEREK İLİŞKİNİN GİDİŞATINI BELİRLEMEK SAĞLIKLI BİR YAKLAŞIM OLACAKTIR.

TOKSİK İLİŞKİDE KENDİNİZİ NASIL KORUR VE KURTULURSUNUZ

KARŞINIZDA Kİ BİREYE, BİREY OLDUĞUNUZU HATIRLATIN.
MUTSUZLUĞUNUZU PAYLAŞIN.
DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİZİ AÇIKÇA DİLE GETİRİN.
HAYIRLARINIZI EVET’e ÇEVİRMEYİN.
KENDİNİZ İLE ALAKALI KARARLARI, YİNE KENDİNİZ İLE VERİN.
ORTAK PAYLAŞIMLARINIZDA, VARLIĞINIZI HİSSEDİN, HİSSETTİRİN.
KENDİNİZE DEĞER VERİN VE DEĞERE, DEĞER OLDUĞUNUZU ALGILATIN.
SAYGINLIĞINIZI KORUMAK İÇİN, KENDİNİZE SAYGI DUYUN.
DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİZE SAYGI DUYULMASINI İFADE EDİN.
HİÇBİR SORUNU ZAMANA BIRAKMAYIN.
İSTEMEDİKLERİNİZİ DİLE GETİRİN.
DÜŞÜNCELERİNİZİ SİZE AİT OLDUĞU GİBİ PAYLAŞIN.
FİKİRLERİNİZİ PAYLAŞIRKEN SİZİN OLDUĞUNU UNUTMAYIN.
KENDİ DEĞERİNİZİN FARKINA VARIN.
FEDAKÂRLIK İNSANİ BİR DUYGUDUR, FAZLASI ZARARDIR UNUTMAYIN.
ÖZGÜVENİNİZİ CANLANDIRIN.
DIŞA BAĞIMLILIĞINIZI KONTROL EDİN.
BİR BİREY OLDUĞUNUZU ASLA UNUTMAYIN.
ORTAK KARARLAR NETİCESİNDE, İLİŞKİNİZE DEVAM EDİN.
HAK ETTİKLERİNİZDEN ZİYADE, VAR OLAN HAKKINIZI MUHAFAZA EDİN.
İLİŞKİNİZDE Kİ SORUNLARI KONUŞMAKTAN ÇEKİNMEYİN.
SORUNLARI TEK BAŞINIZA ÜSTLENMEYİN.
ÖZGÜR BİR BİREY OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN.
KENDİNİZİ SEVİN.


YUKARIDA SİZLERLE PAYLAŞMIŞ OLDUĞUM MADDELER HALİNDE Kİ KONU BAŞLIKLARI HER BİRİ KENDİ İÇERİSİNDE SİZE AİT OLANLARI TEMSİL ETMEKTEDİR. ÖZEL HAYATINIZDA, AİLE HAYATINIZDA, SOSYAL HAYATINIZDA BU VE BENZERİ BİR İLETİŞİM VE İLİŞKİ SÖZ KONUSU İSE MÜDAHALE ETMENİZ GEREKMEKTEDİR. KONTROLLÜ VE KARŞI TARAFIN ANLAYACAĞI BİR USLÜB İLE YAKLAŞIM GÖSTERİRSENİZ YAŞADIĞINIZI SORUNLARI MİNİMUM SEVİYEYE DÜŞÜRME OLASILIĞINIZ ARTMIŞ OLACAKTIR. ÖZELİKLE ÖZEL HAYATINIZDA BÖYLE BİR PROBLEM SÖZ KONUSU İSE, İLİŞKİNİZİ DİĞER İNSANLARLA MASAYA YATIRIP DEĞERLENDİRMEDEN ÖNCE, ÖNCELİKLİ OLARAK KENDİ İÇİNİZDE ÇÖZÜMLEMENİZ DAHA SAĞLIKLI SONUÇLARA SİZİ YÖNLENDİRECEKTİR.

UNUTMAMANIZ GEREKEN EN TEMEL UNSUR İSE BU TARZ İLİŞKİLERDE BİR BİREY OLDUĞUNUZ VE SİZE AİT OLANLARINDA BİR DEĞERİNİN OLDUĞUDUR.

SEVGİLERİMLE

UĞUR KILIÇ.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.