Ünlü İlizyonist Olcay Kutluca’ya Sorduk

28.11.2021
Ünlü İlizyonist Olcay Kutluca’ya Sorduk

Olcay Kutluca Kimdir

Olcay Kutluca 24.11.1991 yılında Amasya’nın Merzifon ilçesinde doğmuştur. Turizm ve Otel İşletmeciliği ardından Sosyoloji bölümlerinden mezun olan Olcay Kutluca illüzyonist ve mentalist kimliği ile tanınmıştır. 

ARA REKLAM ALANI

Mentalizm ve illüzyon arasındaki fark nedir?

 Bu bana çok sorulan bir soru. Mentalizm içinde illüzyon diyebiliriz. İllüzyon sanatına bağlı bir dal sayılır ama tabi farkları var. İllüzyon el becerisi ve bir takım malzemeler kullanılarak yapılan kandırma sanatı dediğimiz ve sahne performansı mentalizm ise teknikler kullanılarak yapılır , el becerisi veya malzeme gibi durumlar söz konusu değildir. 

Mesleğinizin Artıları Ve Eksileri Varmı Varsa Bunlar Neler

Evet artısı ve eksisi olan bir sanat bu. Sadece benim sanatım için söylemiyorum , sanatın her dalı maalesef ülkemizde hakettiği değeri görmüyor. Belirli bir kesime hitap ediyoruz. Özellikle benim sanatımda öyle bir kesim var ki yaptığımız işin günah olduğu bile düşünebiliyorlar . Tabi o kesim ile açıkçası muhattap olmuyoruz. Polemiklerden kaçan bir insan olduğum için herkesin düşüncesine saygı duyuyorum çünkü düşünceleri değiştiremezsiniz . Güzel yanları da var. En güzel yanı insanları şaşırtmak ve yüzlerinde ki tebessüme şahit olmak. Sanırım bu geçtiğimiz süreçte en çok ihtiyacımız olan şey bu. 

Yolda Kimse Sizi Durdurup Bize Bir İlizyon Yap Diyormu

Çocuk veya yetişkin bazen tanıyanlar veya takip edenler olabiliyor. Bu durum genelde daha küçük yaştaki arkadaşlarımızda söz konusu. Durdurup ” sen Olcay Kutluca olabilir misin ? , Olcay’mısın ? ” gibi sorular soranlar olabilir. Evet dediğimde gösteri yapar mısın sorusunu mutlaka alıyorum . Yetişkinlerde bu durum çok fazla söz konusu değil ama bir ortamda tanışırsam mutlaka gösteri yapmamı istiyorlar. 

Hedefleriniz Nelerdir

 İllüzyon alanında tüm hedeflerimi tamamladım diyebilirim. Birçok ödül aldım. Pandemi öncesinde yurtdışı gösterilerim organize edilmişti ama malesef gerçekleşemedi. Zaman ne gösterecek göreceğiz. Aynı zamanda oyunculuk eğitimleri alıyorum. Bununla ilgili bir kariyer planlaması yapacağım. 

Sizin İçin Mesleğiniz Nedir

Dünya’nın en önemli ve zor sanatı diyebilirim. İllüzyon içinde tüm sahne sanatlarını barındırıyor. Pandomim, müzik, tiyatro , isterseniz komedi sunumu yapabiliyorsunuz veya benim yaptığım gibi gerilim türünde bir gösteri… Ve 1-2 günde yapılabilecek bir sanat türü değil. Evet tüm sanat dalları yetenek ve çalışma gerektiriyor ama illüzyon aynı zamanda disiplinde gerektiriyor. Sahnede hatanın telafisi olmayan bir sanat . En basit gösteri için bile yıllarca çalışmak gerekebiliyor. Bu yüzden dünyanın en güzel sanatı. 

Hakkınızda Bilinmeyen Yönlerinizden Bahsedermisiniz

Her ne kadar eğlenceli bir işim olsada bir o kadar gece eğlenmelerinden uzak duran bir insanım , boş vakitlerimi evimde dinlenerek geçirmekten büyük keyif alıyorum. Dışarıdan bakıldığında biraz hareketli bir hayatım var gibi görünüyor olabilir 🙂

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.