AKLINIZI KEŞFEDİN

04.01.2022
22 Nisan’da İstanbul/ İstinye’de doğdum. Liseyi BKÇL Lisesinde tamamladım. Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunuyum. Ailemle birlikte Tekirdağ/ Çorlu’da ikamet ediyorum. “Her Şeye Dair Ne Varsa İçinde ve Aynur” adlı eserlerin “ Yeter Artık ve Yalnızlık adlı şarkıların da söz yazarıyım. Eğitimlerim: Emre Kalcı ve Jale Demirdöğen den yazarlık eğitimi, Tiyatro üstadı sayın Ferdi Atuner den diksiyon eğitimi aldım.
Sıfırdan başlamak…
Kendimiz için kurduğumuz düzenin kölesi olmaktan kurtulmak, ruh sağlığımızı koruyabilmek adına çok zor da olsa her şeye rağmen bazen yeniden başlamak gerekir.
Sahip olduklarımızı bir kenara bırakıp hayata sıfırdan başlama fikri nedense çoğumuzu ürküten bir düşüncedir.  Fakat yine de şu soruyu sormadan edemeyeceğim, “Neden olmasın?” Geçmişte yaptığımız hatalarla birlikte mevcut kimliğimizi geride bırakarak her şeye sıfırdan başlayabilmek bazen bizim kurtuluş yolumuz olabilir. Şu an, “Nasıl olur, her şeyi bırakmak mı? hayır hayır olmaz! Onca şeyi yapmak için boşuna mı uğraştım. Şimdi tüm bu yaptıklarımı nasıl olur da geride bırakırım?” diyor ve belki de bana için için kızıyorsunuz. Eğer biraz önce söylediklerime karşı çıkıyorsanız, çoktan kurduğunuz düzenin kölesi olmuşsunuz demektir. Tamam haklısınız, yeni bir hayat kurmak zor ama asla imkansız değildir. Yeter ki isteyin ve kendinize, gücünüze inanın. Peki, yeni bir hayata sıfırdan başlamanın sırları neler? İşte size bazı ip uçları…
Öncelikle ne istediğinize karar verip amacınızı belirleyin. Nerede yanlış yaptınız ve pişmanlıklarınız neler? Sizi olduğunuz duruma kim veya kimler sürükledi? İşe bunları bulmakla başlayın ve sırtınıza büyük bir yük oluşturan kamburunuzdan kurtulun. Saçınız, kıyafetiniz nasıl olmalı? Nerede yaşamak, kimlerle arkadaşlık kurmayı tercih edersiniz? Hangi kafede kahvenizi yudumlamak, hangi restoranda yemek yemek istersiniz? Hangi tür filmden hoşlanır, hangi müziği dinlemekten keyif alırsınız? Hangi iş sizin karakterinize daha uygun?… Eğer kim olduğunuzu bilmiyorsanız önce kendinizi keşfetme yoluna gitmenizi öneririm. Gerçekte kim olduğunuzu anlamak yeni bir hayata geçiş yolculuğunda atılan önemli bir fırsat adımıdır.
Kendinize inanın: Geçmişte yaptığınız hatalarınızı asla unutmayın ki onları deneyim olarak kullanın, tekrarlamayın. Negatif düşünce ve kişilerden uzaklaşın. İnsanların aklınıza girip kafanızı karıştırmalarına izin vermeyin. Bu durum sizi ikilemde bırakmaktan başka işe yaramaz. İnanç, her şeyde olduğu gibi bu hususta da önemlidir. Kendinize olan inancınızı yitirmeyin. Çünkü sadece vazgeçerseniz kaybetmiş olursunuz.
Yaşadığınız yeri değiştirin: Çünkü şu an yaşadığınız yeri sevseniz de orada yeni bir hayat kuramaz yeni bir ben olmayı başaramazsınız. Var olan bir hayatın içinde yeni bir hayata başlanmaz. Doğru zamanda temiz bir sayfa açmalı, içinde bulunduğunuz yaşamın etkileşimlerinden uzaklaşmalısınız.
Riske girin: Korkularınızın esiri olmayın. Çünkü korkularımız genelde gerçeklikle orantısız olur ve ister istemez bizi yanılgıya sürükler. Korkularınızla yüzleşmekten çekinmeyip önünüze çıkan fırsatları adım adım değerlendirin.
Her zaman için önünüze bakın: Bırakın geçmiş ait olduğu yerde kalsın. Geçmişte yaşamaya devam ederseniz ileriyi göremezsiniz.
Alışkanlıklarınızı değiştirin: Mesela, o gün kahvaltıya sucuklu yumurtayla değil de cornflakes ile başlayın. Yeni bir başlangıç için yeniliklere açık olmak gerekir. Fakat sakın ola ki dikkati elden bırakıp ta kökten değişim tuzağına kapılmayın. Değişim de her şey gibi zamanla gerçekleşir.
Sabırlı olun: Sıfırdan başlamak için sabırlı olmalısınız. Zaman ve sabır yeni hayatın en önemli mihenk taşlarındandır. Neticede bir kulübe inşa etmiyorsunuz. Temkinli adımlarla, keyif alarak ilerlemek sizin için en doğru davranış olacaktır. Aceleci olmak yanlış kararlar vermenize neden olur ve taşa takılır durursunuz. İlk önce kendinizle baş başa vakit geçirin ve planlarınız hakkında düşünün.
Hayatınızda ters giden ne varsa onlara alışmak yerine onlara son vermeyi denemekten kaçınmayın. Size mutsuzluk getiren her şeyden kurtulun. Hayatınızla birlikte kendinize fırsat verin. Şunu hiç unutmayın,  her yeni başlangıçta başlangıç noktanız ne olursa olsun bir öncekine göre hep daha avantajlısınızdır. Eğer işler yolunda gitmiyorsa olduğunuz yerde saymanın bir manası yok. Ne demişler, “Zoru başarmak kolaydır, imkânsız ise biraz zaman alır.”
ARA REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.