HAKLI SEBEBE DAYALI ORTAKLIKTAN ÇIKARILMA HALİ

29.05.2022
HAKLI SEBEBE DAYALI ORTAKLIKTAN ÇIKARILMA HALİ

Limited şirketlerde bir ortağın ortaklıktan çıkarılması iki durumda mümkündür. Sözleşmede öngörülen sebeplerin varlığı halinde ortaklık kararı ile çıkarma ve haklı sebeplerin varlığı haline mahkeme kararı ile çıkarmadır. Ortaklığa sağlanan çıkarılmayı talep etme hakkına karşılık, ortağın da haklı sebeplerin varlığı halinde ortaklıktan çıkmayı talep etme hakkı sağlanmıştır. Haklı sebeplerin varlığı halinde ortaklıktan çıkarılma ancak mahkeme kararı mümkündür. TTK.m.640 düzenlemesine baktığımızda, haklı sebeplerin varlığı halinde ortaklığın genel kurul kararı doğrultusunda mahkemeye başvurarak ortağın ortaklıktan çıkarılmasını talep etme hakkını haiz olduğunu görmekteyiz. TTK.m.621 maddesi h bendine göre önemli kararlar ancak genel kurulun karar alması ile mümkündür. Bu kararlar temsil edilen oyların en az üçte ikisinin ve oy hakkı bulunan esas sermayenin tamamının salt çoğunluğunun bir arada bulunması ile alınabilir. Bu davada ileri sürülecek olan haklı sebeplerin varlığıdır. 640.maddede bu haklı sebeplerin ne olduğuna değinilmemiş, hakime bu hususta geniş bir takdir hakkı verilmiştir. Şöyle ki, haklı sebepler şirket sözleşmesinde düzenleneceği gibi sonradan ortaya çıkıp da sözleşmeye girmeyen sebepler de olabilir. Bu haller sınırlayıcı değildir. Haklı sebep de tek başına ortaklıktan çıkarma için yeterli olmayıp şirketin maddi manevi gidişatını tehlikeye düşürür nitelikte olmalıdır. Bunun için ortaklıktan çıkarılması istenen şahsın kusurunun da varlığı gerekmemektedir. Ancak şirketin refahını zorlaştıran ve ortaklığın çekilmesi zor bir hal alan durumlarda haklı sebep var kabul edilmeli ve bu durum ortağın şahsından kaynaklanmalıdır. Tabi ki bunu hakkaniyet ölçüsünde takdir edecek olan mahkemedir. Örneğin, ortakların birbirlerine karşı hileli durumlarda bulunması, birbirleri ve şirket aleyhine tasarrufi ve borçlandırıcı işlemler yapılması, şirketi zor duruma sokacak maddi yatırımların yapılması, ahlaka mugayir davranışlarda bulunulması, güven ilişkisini zedeleyecek tarzda davranılması, ortaklık maddi manevi yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi, menfaat çatışmaları, şirketi zora sokacak kararlar alınması, yolsuzluk, yetersizlik, bağlılık yükümünün ihlali, birçok şirkette üyelik sebebiyle görevin ifasında güçlük, geçimsizlik, sürekli hastalık hali, nüfuzun kötüye kullanılması haklı sebeplerden bir kaçı olarak sayılabilir.
Avukat Gizem GONCE

ARA REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Avukat Gizem Gonce, lise eğitimini Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Halen Kültür Üniversitesi Özel Hukuk programında Miras Hukuku alanında tez çalışmalarını yürütmektedir. İstanbul Üniversitesi AUZEF Sosyoloji Bölümü'nde eğitimine devam etmektedir. Uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen yerli ve yabancı hukuk bürosu ve şirketlerinde çalışarak birçok hukuki problemin çözümünde tecrübe kazanmıştır. Marsh & McLennanbünyesinde hukuki danışmanlık departmanında stajyer avukat olarak çalışmıştır. Avukatlık ruhsatını 2016 yılında alan Avukat Gizem Gonce, uzun bir süre Deniz Ticaret Hukuku, Şirketler Hukuku, İş Hukuku alanlarında faaliyet gösteren çeşitli hukuk bürolarında avukatlık yapmış olup akabinde Av. Gizem GONCE, Eren& Gonce Hukuk Danışmanlık Bürosu’nun Kurucu Ortağıdır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Uzmanlık alanları; Deniz Ticaret Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Sigorta ve Tazminat Hukuku, Fikri ve Sınai Haklar Hukuku, Aile Hukuku ve Ceza Hukuku’dur. Uyuşmazlıkların dava yolu ile çözümünde taraf vekili olarak görev yapmaktadır. İş ve trafik kazaları sonucunda tazminata ilişkin hukuki ihtilafların çözümünde yerli ve yabancı müvekkillere Türk Hukuku ve uluslararası hukuk kapsamında danışmanlık hizmeti vermektedir.Uzlaştırmacılık eğitimini tamamlamış olmakla birlikte aynı zamanda, noterlik belgesi de bulunmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.