Konut ve Çatılı İşyeri Kiralarında Kira Sözleşmesinin Sona Ermesi

23.12.2021
Konut ve Çatılı İşyeri Kiralarında Kira Sözleşmesinin Sona Ermesi

6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu

ARA REKLAM ALANI

F. Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmenin sona ermesi 

I. Bildirim yoluyla 

1. Genel olarak 

Madde 347- Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az on beş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler. Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona erdirebilir.

Konut ve çatılı iş yeri kiralarında kiracı, belirli süreli kira sözleşmelerinde sürenin bitiminden en az on beş gün önce bildirimde bulunmaması halinde sözleşme aynı koşullarla bir yıl süre ile uzatılmış sayılmaktadır. Kiraya veren sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdirememektedir. Ancak on yıllık zaman süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının en az üç ay öncesinde bildirimde bulunmak koşulu ile herhangi bir sebep göstermeksizin kira sözleşmesini sona erdirebilmektedir. Kiraya veren on yıllık kiranın uzaması sebebiyle sürenin sonundan bu süreyi izleyen her zaman yılının bitinden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşulu ile herhangi bir sebep gösterilmeksizin kira sözleşmesini feshedebilir. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde kiracının kira sözleşmesini feshetmesi süreye bağlı değildir. Kiracı, her zaman kira sözleşmesini genel hükümler çerçevesinde sona erdirme hakkına sahiptir. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde kira sözleşmesini kiraya verenin sona erdirebilmesinin birtakım kuralları bulunmaktadır. Altı aylık bir dönem için üç ay öncesinden fesih ihbarında bulunmak suretiyle, dönem sonunda dava açarak kira sözleşmesi sona erdirilir. Tüzel kişiler de tıpkı gerçek kişiler gibi kira sözleşmesinin tarafı olabilecekler ve ihtiyaç doğması halinde tahliye davası açabileceklerdir. Kira sözleşmesini vekil sıfatı ile tanzim eden ve imzalayan kişinin tahliye davası açma imkanı bulunmamaktadır.  Tahliye talebi ile açılacak kira alacağı davası Sulh Hukuk Mahkemesinde görülmektedir.

Avukat Gizem GONCE

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Avukat Gizem Gonce, lise eğitimini Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Halen Kültür Üniversitesi Özel Hukuk programında Miras Hukuku alanında tez çalışmalarını yürütmektedir. İstanbul Üniversitesi AUZEF Sosyoloji Bölümü'nde eğitimine devam etmektedir. Uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen yerli ve yabancı hukuk bürosu ve şirketlerinde çalışarak birçok hukuki problemin çözümünde tecrübe kazanmıştır. Marsh & McLennanbünyesinde hukuki danışmanlık departmanında stajyer avukat olarak çalışmıştır. Avukatlık ruhsatını 2016 yılında alan Avukat Gizem Gonce, uzun bir süre Deniz Ticaret Hukuku, Şirketler Hukuku, İş Hukuku alanlarında faaliyet gösteren çeşitli hukuk bürolarında avukatlık yapmış olup akabinde Av. Gizem GONCE, Eren& Gonce Hukuk Danışmanlık Bürosu’nun Kurucu Ortağıdır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Uzmanlık alanları; Deniz Ticaret Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Sigorta ve Tazminat Hukuku, Fikri ve Sınai Haklar Hukuku, Aile Hukuku ve Ceza Hukuku’dur. Uyuşmazlıkların dava yolu ile çözümünde taraf vekili olarak görev yapmaktadır. İş ve trafik kazaları sonucunda tazminata ilişkin hukuki ihtilafların çözümünde yerli ve yabancı müvekkillere Türk Hukuku ve uluslararası hukuk kapsamında danışmanlık hizmeti vermektedir.Uzlaştırmacılık eğitimini tamamlamış olmakla birlikte aynı zamanda, noterlik belgesi de bulunmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.